Romania a trecut la pas de Scotia la Europenele U16 de la Sofia

Reprezentativa de cadeti a Romaniei a reusit o victorie la scor in cea de-a treia confruntare din cadrul Grupei A a Campionatului European U16, Divizia B, intreceri care se disputa in aceste zile in mai multe Sali din Capitala Bulgariei, tinerii tricolori pregatiti de antrenorii Eugen Ilie, Alexandru Olteanu si Radu Rugiubei depasind net selectionata similara a Scotiei, cu scorul de 99-37 (29-9, 28-10, 18-10, 24–8). Maine, de la ora 16:00, nationala Romaniei va primi replica reprezentativei Danemarcei, intr-un joc in care tricolorii nu au voie sa faca pasi gresiti daca vor sa pastreze sanse, ce-i drept infime, de calificare in seria valorica 1-8 a intrecerii continentale de la Sofia.

Dupa un debut nefast, cu doua infrangeri in fata Poloniei si Bulgariei, la capatul unor jocuri cu finaluri pe muchie de cutit, nationala de cadeti a Romaniei a avut, astazi, un adversar ceva mai modest in Universiada Hall din Sofia, intalnind “lantena rosie” a Grupei A, selectionata similara a Scotiei. Dornici sa nu mai faca pasi gresiti in cursa de calificare in seria valorica 1-8, tinerii tricolori pregatiti de antrenorii Eugen Ilie, Alexandru Olteanu si Radu Rugiubei si-au dominat copios adversarul din primul si pana in ultimul minut, reusind sa obtina o victoria clara, la cea mai mare diferenta de pana acum din intreaga intrecere continentala din capitala Bulgariei. De altfel, dupa ce au avut un debut mai greoi, baschetbalistii romani au intrat in “priza” si au calcat acceleratia incepand cu minutul 5, cand tabela indica 11-9, si au inregistrat un incredibil run de 27-0, in minutul 14, scorul ajungand la 38-9! Cu un procentaj bun la aruncarile de trei puncte, 48,1% (13-27), si fortand de foarte multe ori adversarul sa greseasca (n.n. - Scotia a avut 38 de mingi pierdute), nationala Romaniei a continuat sa domine pana la pauza, cand tabela a indicat 57-19, dupa care, la revenirea de la vestiare, diferenta a crescut constant pana la fluierul final al arbitrilor, acesta consemnand cea mai clara victorie de pana acum din intreaga intrecere continentala de la Sofia, 99-37 pentru natioanal tricolora.
Conform datelor statistice oficiale, punctele Romaniei au fost marcxate de DICULESCU (20 p, 4x3, 4 rec, 3 pase, 1 cap), COCONEA (15 p, 1x3, 4 rec, 2 pase), NASTURESCU (11 p, 3x3, 7 rec, 1 pasa, 4 int), FOMETESCU (10 p, 2x3, 1 rec, 3 pase, 3 int, 1 cap), SOLYOM (8 p, 3 rec, 2 pase, 4 int), PETRESCU (8 p, 1x3, 7 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap), ZAHARIA (8 p, 2x3, 4 rec, 1 int), BIRLOVEANU (6 p, 8 rec), ARION (5 p, 6 rec, 1 pasa, 3 int), TOHATAN (4 p, 1 pasa, 2 int) si BAGAIREA (4 p, 4 rec, 2 pase, 3 int). A mai evoluat CIRSTOVEANU (2 rec, 4 pase, 2 int). De la scotieni s-a remarcat KHALIL (10 p, 17 rec, 1 pasa, 2 int, 1 cap).

Tot astazi, in cadrul Grupei A, Polonia a trecut la pas de Danemarca, cu scorul de 81-62, iar Slovacia a dispus de Bulgaria, cu scorul de 76-62. In urma rezultatelor din primele trei runde, iata cum arata clasamentul grupei A:
1. Polonia – 6 puncte (3 victorii)
2. Slovacia – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
3. Bulgaria – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
4. Romania – 4 puncte (1 victorie, 2 infrangeri)
5. Danemarca – 4 puncte (1 victorie, 2 infrangeri)
6. Scotia – 3 puncte (3 infrangeri)

Nationala Romaniei mai are de jucat alte doua meciuri in aceasta faza a competitiei, dupa urmatorul program:
09.08.2015
Danemarca – Romania (ora 16:00, Triaditza Hall)
10.08.2015
Romania – Slovacia (ora 13:45, Triaditza Hall)

Reamintim ca primele doua clasate din fiecare dintre cele patru grupe preliminare vor accede in seria valorica 1-8 si vor continua lupta pentru trofeu si pentru promovarea in elita continentala, in vreme ce restul echipelor vor evolua mai departe in serii de clasament, 9-16 si 17-24.