Romania cedeaza in fata Lituaniei la Europenele U20 de la Sofia

Reprezentativa feminina de tineret a Romaniei a inregistrat cel de-al treilea esec consecutiv la Campionatul European U20, Divizia B, de la Sofia, tricolorele noastre pregatite de antrenorii Dan Calancea si Monika Boriga cedand, sambata seara, in fata puternicei selectionate similare a Lituaniei, cu scorul de 42-61 (11-21, 10-13, 10-14, 11-13).

Sambata seara, “Universiada Hall” din Sofia a gazduit meciurile celei de-a treia etape din cadrul Campionatului European U20, feminin, Divizia B, reprezentativa Romaniei, prezenta in formula completa (n.n. - Simina Avram, Melania Kokovay si Alexandra Chitanu s-au alaturat lotului dupa ce au sustinut vineri ultimele examene de Bacalaureat), intalnind puternica selectionata a Lituaniei, care a retrogradat sezonul trecut din Divizia A. Fara sa se teama de faima adversarelor, tricolorele noastre au intrat bine in joc si au punctat pe tabela prin Kinga Domokos, mentinand un echilibru in primele minute. Din pacate, in pofida eforturilor disperate ale echipei noastre de a gasi solutii pentru anihilarea ofensivei adverse, dominarea lituaniana a inceput sa se reflecte si pe tabela, astfel ca la finele primului sfert adversarele conduceau cu 21-11. Cu o aparare mult mai agresiva, Romania echilibreaza disputa din teren, dar Lituania isi conserva avantajul obtinut in primele zece minute si intra la vestiare in avanataj: scor 34-21. La reluare, partida se desfasoara tot sub semnul echilibrului, fara ca tricolorele noastre sa reuseasca, insa, sa mai refaca din diferenta din prima parte, finalul celui de-al treilea sfert indicand pe tabela scorul de 48-31 in favoarea Lituaniei. Avand un avantaj consistent, adversarele noastre reusesc sa gestioneze bine jocul si in ultimul sfert, astfel ca, fluierul final al arbitrilor consemneaza o victorie lejera a Lituaniei, cu scorul de 61-42, Romania inregistrand, astfel, al treilea esec la turneul final european.
Conform statisticii oficiale, punctele echipei Romaniei au fost marcate de DUMITRACHE (10 p, 2x3, 4 rec, 3 pase, 4 int), ARDELEAN (10 p, 11 rec, 3 pase, 3 int), DOMOKOS (5 p, 1x3, 1 rec, 1 int), AVRAM (5 p, 5 rec, 1 pasa), KIRBERG (5 p, 1 rec, 1 int), RAILEANU (4 p, 4 rec, 1 cap) si GRIGORE (3 p, 1x3, 4 rec, 2 int). Au mai evoluat LACHE (3 rec), GAVRILA (2 int) si KOKOVAY.
De la invingatoare s-au remarcat Mizgeryte (11 p, 12 rec, 1 pasa, 1 cap) si Tamasauskaite (11 p, 1x3, 5 rec, 6 pase, 3 int).

Conform programului anuntat de FIBA-Europe, iata programul meciurilor pe care Romania le va mai sustine pana la finele competitiei:

07.07.2014 Romania – Ungaria (ora 20:30)
08.07.2014 Israel – Romania (ora 13:45)
09.07.2014 Romania – Norvegia (ora 20:30)
11.07.2014 Marea Britanie – Romania (11:30)
12.07.2014 Bulgaria – Romania (18:15)
13.07.2014 Romania – Germania (13:45)

Tinand cont de modelul aplicat la editiile precedente a intrecerilor de la aceasta categorie de varsta, FIBA-Europe a anuntat ca se va juca tot in sistemul fiecare cu fiecare, iar echipele care vor urca la final pe podiumul Campionatului European U20, feminin, Divizia B, vor obtine automat si accederea in elita continentala.