Romania continua lupta pentru calificare in faza superioara a FIBA U18 European Championship

Nationala masculina de juniori a Romaniei a reusit sa invinga selectionata similara a Elvetiei, cu scorul de 82-76 (16-20, 26-17, 18-22, 22-17), in cadrul celei de-a treia runde din Grupa A a FIBA U18 European Championship, Division B, de la Skopje. In urma acestui nou succes, baschetbalistii tricolori pregatiti de antrenorul Hristu Sapera se afla pe locul 3 in Grupa A, la egalitate de puncta cu Portugalia, si vor continua lupta pentru calificarea in faza superioara, urmand sa intalneasca, marti, de la ora 22:00, reprezentativa Poloniei, iar miercuri, de la ora 22:00, se vor confrunta cu liderul Belarus. Toate meciurile de la Skopje sunt transmise in direct in regim de streaming pe http://www.fiba.basketball/europe/u18b/2018/videos.

Dupa un debut foarte bun in fata selectionatei Norvegiei, reprezentativa masculina de juniori a Romaniei a capotat, sambata, in confruntarea cu Portugalia, scor 59-66, iar duminica a reusit sa inregistreze o noua victorie, depasind Elvetia cu scorul de 82-76. Dornici sa ramana in lupta pentru accederea in sferturile de finala, tricolorii pregatiti de antrenorul Hristu Sapera au recuperat rapid deficitul din primele zece minute si au reusit sa intre la vestiare cu un avantaj de cinci puncta pe tabela. Gratie evolutiilor deosebite ale lui MACIUCA (21 p, 2x3, 6 rec, 1 pasa, 3 int), VLAD (16 p, 2x3, 1 rec, 2 pase, 1 int), BADIU (15 p, 1 rec, 1 pasa, 2 int), BRIE (11 p, 2 rec, 1 pasa, 2 int, 2 cap) si VOINESCU (8 p, 1x3, 4 rec, 1 int), nationala Romaniei a gestionat mai bine finalul de joc si a inclinat balanta victoriei in favoarea sa, tabela indicand dupa 40 de minute scorul de 82-76. In urma acestei victorii, coroborata si cu restul rezultatelor inregistrate in primele trei runde, iata cum arata clasamentul Grupei A:
1. BELARUS – 6 puncte (3 victorii)
2. PORTUGALIA – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
3. ROMANIA – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
4. POLONIA – 4 puncte (1 victorie, 2 infrangeri)
5. NORVEGIA – 4 puncte (1 victorie, 2 infrangeri)
6. ELVETIA – 3 puncte (3 infrangeri)

Astazi este zi de pauza pentru toate competitoarele iar de maine cele 24 de echipe nationale prezente la Skopje revin pe teren pentru a continua lupta din faza grupelor FIBA U18 European Championship, Division B. Conform programului competitional, tinerii nostri tricolori mai au de disputat urmatoarele partiede:
ROMANIA – POLONIA (31.07.2018, ora 22:00)
BELARUS – ROMANIA (01.08.2018, ora 22:00)
Reamintim faptul ca toate meciurile din cadrul intrecerilor continentale de la Skopje sunt transmise in direct in regim de streaming pe http://www.fiba.basketball/europe/u18b/2018/videos.