Romania continua seria victoriilor la Universiada din Rusia

Reprezentativa universitara masculina de baschet a Romaniei a inregistrat, in aceasta dimineata, cea de-a treia victorie in cadrul grupei B de la cea de-a XXVII-a editie a Campionatelor Mondiale Universitare, competitie ce se desfasoara in localitatea rusa Kazan, reusind sa treaca si de selectionata Mongoliei, cu scorul de 89-72 (23-19, 23-15, 24-16, 19-22).

Victorie fara emotii

Dupa ce a trecut la pas in primul joc din grupa B de nationala universitara Filipine, cu scorul de 106-58, tricolorii nostri au continuat marsul triumfal spre fazele superioare, invingand fara emotii in cel de-al doilea joc si reprezentativa Japoniei, cu 77-57. Astazi, echipa pregatita de Tudor Costescu si Paul Miron a gasit din nou drumul spre victorie si a dispus de nationala Mongoliei, cu scorul de 89-72, la capatul unei partide pe care au dominat-o in totalitate. Decisi sa nu faca pasi gresiti in drumul spre sferturile de finala, universitarii romani au inceput in forta si dupa numai doua minute tabela indica 11-2! Cu Adrian Gutoaia in zi mare, extrema noastra reusind pana la finalul jocului sa inscrie 25 de puncte, Romania a impus ritmul si a reusit sa-si domine adversarul, in ciuda eforturilor acestora de a se tine aproape pe tabela (20-8 in min. 6; 23-19 in min. 10). Sfertul al doilea s-a derulat in aceeasi maniera, iar Romania a intrat la vestiare cu un avantaj de 12 puncte, scor 46-34. La reluare, echipa pregatita de Tudor Costescu continua sa puna presiune si sa se distanteze, reusind sa conduca in minutul 30 si la 20 de puncte, scor 70-50 (n.n. – cea mai mare diferenta a fost in minutul 24, scor 59-36). In ultima parte, desi Romania a redus din turatia motoarelor, mongolezii n-au gasit forta necesara de a reveni in joc, iar fluierul final a consemnat victoria clara a tricolorilor nostri: 89-72. Pentru echipa noastra au marcat: GUTOAIA (25 p, 2x3, 5 rec, 2 pase, 1 int), CORPODEAN (14 p, 1x3, 5 rec, 2 pase, 2 capace), TOROK (14 p, 15 rec, 1 pasa), PETRISOR (9 p, 1x3, 1 rec, 3 pase, 1 int), TIBIRNA (8 p, 8 rec, 3 pase, 3 capace), DUMITRESCU (7 p, 1x3, 3 rec, 4 pase), ORBEANU (7 p, 5 rec), NEGOITESCU (4 p, 3 rec, 1 int, 1 capac) si POP (1 p, 4 rec, 6 pase). Au mai jucat ROSU (4 rec, 1 pasa) si TOTH (2 rec, 2 int, 1 capac).

Programul si clasamentul Grupei B

Conform programului anuntat de organizatori, miercuri este o zi de odihna pentru toate echipele, urmand ca joi Romania sa intalneasca selectionata universiatara a Mexicului, iar vineri pe cea a Serbiei, in doua jocuri care se anunta decisive pentru calificarea in sferturile de finala. Dar iata si cum arata clasamentul grupei B:

1.     Romania 6 puncte (3 jocuri)
2.     Serbia 4 puncte (2 jocuri)
3.     Mexic 4 puncte (2 jocuri)
4.     Japonia 4 puncte (3 jocuri)
5.     Mongolia 3 puncte (3 jocuri)
6.     Filipine 3 puncte (3 jocuri)

Reamintim ca in turneul de baschet masculin de la Universiada din Rusia participa 24 de echipe, impartite in patru grupe, iar primele doua clasate din fiecare serie vor accede in sferturile de finala. In faza a doua a competitiei, echipele care vor obtine calificarea din grupa B se vor confrunta cu primele doua echipe din grupa A, din care fac parte Germania, Estonia, Rusia, Ucraina, Oman si Coreea de Sud.
Programul complet al jocurilor si alte detalii despre turneul de baschet de la Jocurile Mondiale Universitare puteti gasi pe adresa: http://kazan2013.ru/en/st_events/schedule#http://kazan2013.ru/hide/en/-240/Comp/DetailedScheduleByDate?sportCode=BK&day=07%2F09%2F2013%2000%3A00%3A00&expandAll=False