Romania dispune de Iran dupa prelungiri la Turk Telekom 2011

Reprezentativa masculina de baschet U16 a Romaniei a spart gheata la puternicul turneu international “Turk Telekom 2011”, reusind sa invinga in aceasta dupa-amiaza selectionata similara a Iran, dupa prelungiri, cu scorul de 71-65 (14-13, 13-14, 16-17, 16-15, 12-6), in cadrul grupei valorice 9-12. Dupa ce au ocupat locul 6 in Grupa A (fara victorie), tinerii tricolori pregatiti de Razvan Cenean si Alin Cures au reusit, azi, in prima partida din grupa valorica 9-12, sa gaseasca drumul spre victorie, dupa un meci extreme de echilibrat, cu dese rasturnari de situatie pe tabela de marcaj. De mentionat cu in ultimele doua minute din timpul regulamentar de joc, Romania a reusit sa recupereze un handicap de cinci puncte prin Cobzaru si Todorov, puncte care au impins meciul disputat la Gaziantep in prelungiri: de la 59-54 la 59-59.
Conform datelor oficiale oferite de organizatori, punctele Romaniei au fost marcate de Vlad Cobzaru (19 p, 14 rec, 1 pasa decisiva, 7 capace), Casian Todorov (19 p, 3x3, 1 rec, 4 pase decisive, 2 int), Mehmet Hortoglu (19 p, 2x3, 6 rec, 3 pase decisive, 1 int), Andrei Ciordas (5 p, 11 rec, 1 pasa decisive, 2 int, 1 capac), Caius Covrig (4 p, 2 rec, 1 int), Catalin Staicu (3 p, 4 rec, 1 capac), Robert Lander (2 p, 7 rec, 5 pase decisive, 2 int). Au mai jucat Stefan Neagu (1 int) si Raul Covaciu (1 rec). De partea cealalta, principalul marcator al adversarilor a fost Vahagan Gharibian (29 p, 4 rec, 1 pasa decisive, 5 int).
In celalalt meci din grupa valorica 9-12, Porto Rico a spulberat Georgia, cu scorul de 75-48.
In grupa 5-8, Rusia a trecut de Bulgaria, cu 73-64, iar Slovenia a dispus de Ucraina, cu 69-64.