Romania invinge Belgia in prelungiri!

Reprezentativa feminina U20 a Romaniei a reusit sa sparga gheata la Campionatul European care se disputa in aceste zile in Sala Sporturilor din Klatovy si a obtinut prima victorie, invingand in prelungiri selectionata similara a Belgiei, cu scorul de 76-68, la capatul unei dispute nerecomandate cardiacilor. Dornice sa stearga cu buretele evolutiile modeste din primele doua jocuri si sa demonstreze ca esecurile in fata Germaniei si Greciei au fost niste "accidente", tricolorele antrenate de Dan Calancea si George Lancranjan au reusit inca din primele secunde sa-si etaleze intentia de a inclina balanta victoriei in favoarea lor. Cu Bigica, Cursaru, Ionescu, Ursu si Ardelean in formula de start, Romania a tinut aproape de adversar, echilibrul mentinandu-se pe tabela in primele 20 de minute. La pauza, Belgia conducea cu 37-35, dar Romania parea ceva mai puternica, dominand clar lupta de sub panouri. De altfel, tanara de numai 18 ani Dora ARDELEAN a fost jucatoarea meciului, reusind un incredibil double-double (21 p, 12 rec!), in vreme ce Cristina BIGICA (15 p, 4 rec) a sprijinit-o perfect, punctand ori de cate ori s-a ivit ocazia. Cu o aparare mobila, in care ajutorul a venit in momentele grele si de pe banca (n.n. - celelalte 7 sportive si-au incurajat in permanenta colegele), dar si cu o ofensiva pragmatica si lucida, Romania a reusit in sfertul al treilea sa se desprinda pe tabela, Alex IONESCU (10 p) si Gabi CURSARU (15 p, 7 rec) aducandu-si consistent contributia la zestrea noastra de puncte. Si cand totul parea ca se va incheia cu o victorie lejera pentru echipa noastra, Belgia reuseste printr-o tresarire de orgoliu sa echilibreze din nou scorul (n.n. - cu procentaj foarte bun la reusitele de la 3 p - 40%) si egaleaza in ultimul minut de joc: 63-63. In prelungiri, a iesit la rampa Sonia URSU (15 p, 8 rec), care cu o serie de opt puncte a inchis tabela la 76-68, ultima reusita de la mare distanta fiind o "copie" a fazelor de mare spectacol din NBA! Fluierul final a produs o explozie de bucurie atat pe teren, cat si pe banca noastra, unele dintre tricolore avand ochii inlacrimati de fericire.

Tot in etapa a III-a a Campionatului European U20, Divizia B, s-au mai inregistrat rezultatele:

ISRAEL - BULGARIA 73-64
UNGARIA - CEHIA 56-55
GRECIA - ELVETIA 81-39

Maine este zi de pauza, iar de luni dupa-amiaza se reiau jocurile de la Klatovy, echipa Romaniei urmand sa intalneasca in data de 20.08.2012, cu incepere de la ora 13:30, selectionata similara a Israel.