Romania isi mentine invincibilitatea la FIBA U18 Womens European Championship, Division B

Reprezentativa feminina de junioare a Romaniei a obtinut duminica cea de-a treia victorie consecutiva in cadrul Grupei A din FIBA U18 Women’s European Championship, Division B, tinerele baschetbaliste pregatite de antrenorul Catalin Tanase reusind sa se impuna si in fata selectionatei similare a Islandei, cu scorul de 63-49 (24-11, 14-8, 8-15, 17-15). Gratie acestui rezultat, Romania isi pastreaza invincibilitatea in Grupa A si continua cu sanse reale lupta pentru calificarea in faza superioara a intrecerilor continentale din Austria. Luni este zi de pauza iar marti Romania va intalni, de la ora 18:00, puternica selectionata a Finalndei, intr-un veritabil derby al echipelor neinvinse din Grupa A. Toate meciurile din cadrul turneului continental din Austria vor fi transmise in direct in regim streaming pe http://www.fiba.basketball/europe/u18bwomen/2018/videos.

Nationala de junioare a Romaniei continua marsul triumfal din Grupa A a FIBA U18 Women’s European Championship, Division B, tinerele baschetbaliste pregatite de antrenorul Catalin Tanase reusind, duminica, sa obtina cea de-a treia victorie consecutiva din tot atatea partide disputate in arenele din Austria. Dupa ce s-a impus clar in fata Georgiei, cu scorul de 115-39, si a trecut la pas de Cipru, cu scorul de 72-46, duminica, nationala Romaniei a mai facut o “victima” in Grupa A, reusind sa dispuna lejer si de nationala Islandei, cu scorul de 63-49. La fel ca si in primele doua meciuri, tinerele noastre tricolore au controlat jocul inca de la primele actiuni si au reusit sa se distanteze clar pe tabela pana la pauza, scor 38-19. La reluare, Islanda a avut o mica rabufnire de orgoliu si a mai strans din scor, dar in ultimul sfert Romania si-a gestionat bine avantajul si a reusit sa inregistreze cea de-a treia victorie in Grupa A, mentinandu-se cu trei victorii in “umbra” liderului Finlanda.
Punctele echipei noastre in victoria cu Islanda au fost marcate de PARAU (19 p, 11 rec, 5 pase, 5 int, 1 cap), FERARIU (8 p, 2x3, 7 rec, 2 pase, 4 int), CSURULYA (7 p, 1x3, 1 rec, 1 pasa, 1 int), VATI (6 p, 2x3, 5 rec, 2 pase), GHITA (5 p, 4 rec, 1 cap), VAIDA (5 p, 6 rec, 2 pase, 1 int), ORBAN (4 p, 7 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap), CATINEAN (4 p, 1 rec, 2 int, 1 cap), CAZACU (3 p, 1x3, 1 rec) si POPESCU (2 p, 6 rec, 6 pase, 1 int).

In urma acestui nou succes, coroborat si cu restul rezultatelor de pana acum, iata cum arata clasamentul Grupei A:
1. FINLANDA – 6 puncte (3 victorii)
2. ROMANIA – 6 puncte (3 victorii)
3. PORTUGALIA – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
4. ISLANDA – 4 puncte (1 victorie, 2 infrangeri)
5. CIPRU – 3 puncte (3 infrangeri)
6. GEORGIA – 3 puncte (3 infrangeri)

Conform programului anuntat de FIBA, nationala Romaniei mai are de jucat inca doua partide in Grupa A, astfel:
Romania – Finlanda (7.08.2018, ora 18:00)
Portugalia – Romania (8.08.2018, ora 16:45)

Dupa disputarea meciurilor din faza grupelor, primele doua clasate vor accede in sferturile de finala, echipele situate pe locurile 3 si 4 vor intra in batalia pentru locurile 9-16 iar echipele situate pe locurile 5 si 6 vor continua competitia in grupa valorica pentru locurile 17-24.

Toate meciurile din cadrul turneului continental care se desfasoara in trei orase din Austria vor fi transmise in direct in regim streaming pe http://www.fiba.basketball/europe/u18bwomen/2018/videos.