Romania joaca pentru locurile 7-8 la Europenele U20, masculin

Reprezentativa masculina U20 a Romaniei continua sa nu-si regaseasca ritmul si atitudinea la Campionatul European de la Pitesti, tricolorii pregatiti de antrenorii Hristu SAPERA, Claudiu FOMETESCU si Gabriel CLAPON cedand, in aceasta seara, si in fata selectionatei Portugaliei, cu scorul de 59-80 (16-17, 16-19, 8-19, 19-25), intr-un joc din grupa valorica 5-8. In urma acestui rezultat, coroborat si cu victoria Elvetiei in fata Olandei, scor 59-48, reprezentativa Romaniei va juca, duminica, de la ora 18:30, in Sala Universitatea, impotriva selectionatei Olandei, intr-un meci decisiv pentru locurile 7-8.

Eliminata din sferturi de Belgia, reprezentativa Romaniei n-a reusit, sambata dupa-amiaza sa-si revina din socul eliminarii si a cedat si in fata Portugaliei, cu scorul de 59-80. Dupa un prim sfert echilibrat, in care ambele echipe si-au tatonat indelung adversarul si au asteptat lovitura decisiva, portughezii au fortat nota in urmatoarele zece minute si s-au desprins pana la pauza pe tabela, intrand la vestiare cu un avantaj minim: 36-32. La reluare, tinerii baschetbalisti tricolori si-au pierdut concentrarea si atitudinea si le-au permis lusitanilor sa preia total initiative, diferenta de scor marindu-se considerabil odata cu trecerea timpului. Astfel, dupa 30 de minute de joc efectiv, Portugalia conducea cu 55-40 si totul parea pierdut, mai ales ca baschetbalistii nostri se “intreceau” parca in erori de tehnica si ratari. Dupa alte zece minute in care portughezii au condus ostilitatile, scorul a fost “inghetat” la 80-59 in favoarea selectionatei oaspete, care va evolua duminica in jocul pentru locurile 5-6 impotriva Elvetiei, in vreme ce Romania va intalni Olanda intr-o partida contand pentru locurile 7-8.
Conform datelor oficiale, punctele nationalei noastre au fost realizate de OLAH (16 p, 1x3, 12 rec, 1 pasa), DAMIAN (11 p, 1x3, 5 rec), FILIP (10 p, 1x3, 5 rec), STOICOVICIU (10 p, 1x3, 4 rec, 2 pase, 1 int), PETICA (5 p, 1x3, 1 rec, 1 int), MOVILEANU (3 p, 1x3, 1 rec, 2 pase), LAZAR (2 p, 6 rec), PAUN (2 p, 1 rec, 2 pase). Au mai jucat ROTARIU (2 rec, 3 pase) si DASCALESCU. De mentionat ca Horia CRISTIEAN s-a accidentat la incalzire (criza de sciatica) si nu a mai putut intra pe teren, in ciuda eforturilor staff-ului medical de a-l recupera in timp util.

Grupa valorica 9-12
Finlanda - Luxemburg 112-52 (in acest joc, Topias Palmi a inscris 60 de puncte in 31 de minute de joc efectiv, avand 11-11 la aruncari din actiune si 12-22 la aruncari de la mare distanta!!!)
Cipru - Slovacia 56-85

Duminica, vor avea loc jocurile de clasament si finalele, dupa urmatorul program:

Sala Universitatea
Ora 14:00 Luxemburg - Slovacia
Ora 16:15 Cipru - Finlanda
Ora 18:30 ROMANIA - OLANDA (pentru locurile 7-8)

Sala Sporturilor Trivale

Ora 15:00 Portugalia - Elvetia (locurile 5-6)
Ora 17:15 Ungaria - Belgia (finala mica)
Ora 19:30 Marea - Britanie - Polonia (finala)
La ora 21:30 este programata sa se desfasoare Ceremonia de inchiderea a Campionatului European U20, masculin, Divizia B, in prezenta personalitatilor locale si a oficialilor FIBA.