Romania pierde cu Olanda si va juca pentru locurile 13-16 la Europenele U16 (program jocuri)

Reprezentativa masculina a Romaniei a cedat in-extremis, joi seara, in ultima confruntare din cadrul Grupei G a Campionatului European U16, Divizia B, elevii antrenorilor Igor Georgiev, Mircea Totolici si George Trif fiind invinsi de Olanda, cu scorul de 56-52 (16-10, 11-17, 14-19, 15-6). Miza jocului si-a pus amprenta inca de la inceput pe evolutia celor doua echipe, oaspetii avand un plus de eficacitate in fazele ofensive. Destul de timorati, tricolorii nostri au intrat mai greu in joc si dupa un prim sfert in care au fost dominati de adversari si-au revenit in urmatoarele zece minute si au intrat la vestiare la scorul de 27-27. In partea a doua, apararea agresiva a dat castig de cauza echipei noastre, Romania intrand in avantaj in ultimul sfert: 46-41. Din nefericire, in final, olandezii au fost mai pragmatici si si-au apropiat victoria, spre dezamagirea celor prezenti in Arena de Baschet, care sperau la victorie si implicit la calificarea in grupa valorica 9-12. In urma acestui rezultat, Romania va juca impotriva Bulgariei in grupa valorica 13-16, in vreme ce Olanda va evolua in grupa superioara. Principalii marcatori ai echipei noastre au fost: Ciotlaus (16 p, 12 rec), Kuti (12 p, 5 rec, 3 pase), Covrig (8 p), Neagu (5 p), Cate (4 p, 8 rec), Barbasi (3 p), Onea si Potcoava (2 p).

Mai jos va prezentam programul jocurilor din penultima faza a intrecerilor continentale, cu precizarea ca in batalia pentru promovarea in elita europeana au ramas Muntenegru, Suedia, Ungaria si Belgia: