Romania pierde dramatic in fata Porto Rico la Turk Telekom

Reprezentativa masculina de baschet U16 a Romaniei a pierdut, in aceasta dupa-amiaza, cel de-al patrulea meci disputat in cadrul Grupei A din Turneul International “Turk Telekom 2011” de la Gaziantep, fiind depasita de selectionata similara a Porto Rico, cu scorul de 72-65. Tinerii nostri tricolori au debutat furtunos in cel de-al patrulea meci de la Gaziantep si pareau ca se vor desprinde in castigatori, mai ales ca in primele doua sferturi si-au dominat clar adversarii, avand un plus sub ambele panouri. La revenirea de la vestiare, Puerto Rico a schimbat registrul tactic, iar Romania a inceput sa piarda din avantaj, fiind depasita mai apoi pe tabela de marcaj pentru prima data in minutul 36: scor 72-71. Finalul a apartinut adversarilor, care au beneficiat din plin de siragul de erori al jucatorilor romani (5 mingi pierdute in 4 minute!), Puerto Rico impunandu-se in cele din urma cu 72-65.

Conform datelor oficiale oferite de organizatori, principalul marcator al invingatorilor a fost Eliel Gonzales (20 p, 11 rec, 3 pase, 3 int, 1 capac), in vreme ce punctele echipei noastre au fost marcate de Vlad Popovici (19 p, 1x3, 20 rec), Mehmet Hortoglu (17 p, 1x3, 1 rec, 2 pase), Vlad Cobzaru (10 p, 9 rec, 1 int), Andrei Ciordas (9 p, 10 rec, 2 capace), Casian Todorov (8 p, 2 rec, 5 pase, 3 int), Daniel Tudorache (2 p, 2 rec, 5 pase, 3 int).
Tot in Grupa A, s-au inregistrat urmatoarele rezultate in etapa a III-a: Turcia – Germania 71-61, Ucraina – Porto Rico 79-74. In aceasta seara erau programate intalnirile Germania – Rusia si Turcia – Ucraina.
In Grupa B, s-au inregistrat urmatoarele rezultate in etapa a III-a: China – Franta 69-67, Slovenia – Bulgaria 72-63, Iran – Georgia 62-50. In aceasta seara, China a dispus de Iran, cu 74-51, si mai erau programate intalnirile Slovenia – Georgia, Bulgaria – Franta.