Romania s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European U20, masculin

Reprezentativa masculina de baschet a Romaniei a castigat, aseara, ultimul joc din Grupa A impotriva selectionatei Luxemburg, cu scorul de 72-69 (9-16, 27-16, 21-26, 15-11), si s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European U20, Divizia B, intreceri care se deruleaza in aceste zile in Pitesti.

Obligata sa castige jocul cu Luxemburg pentru a accede in grupa valorica 1-8 la Campionatul European U20, echipa Romaniei a inceput mult prea timid confruntarea din Sala Universitatea si s-a trezit condusa de oaspeti dupa finalul primelor zece minute de joc efectiv, cu 9-16. A fost momentul in care staff-ul tehnic a incercat sa trezeasca orgoliul tricolorilor iar acestia au reactionat pe masura si au reusit sa refaca diferenta si sa se instaleze la carma jocului, spre satisfactia celor cateva sute de suporteri veniti la sala pentru a-si sustine favoritii. Astfel, la pauza scorul devenise 36-32, eroul revenirii spectaculoase fiind tanarul Movileanu, autor a cinci reusite de la mare distanta in sfertul al doilea. Avand un ascendant moral si sustinuti frenetic de public, baschetbalistii romani au incercat sa se desprinda pe tabela, dar Luxemburg si-a vandut scump pielea si a ripostat prompt prin Laurent (30 p). Si cum jocul era unul in care se decidea locul patru din grupa A si implicit calificarea in sferturile de finala, echilibrul s-a mentinut si in sfertul al treilea, Romania si Luxemburg intrand in ultima parte cap la cap, cu un avantaj minim in favoarea oaspetilor, scor 58-57. Ultimul sfert a fost total nerecomandat cardiacilor iar oscilatiile de scor au tinut cu respiratia intretaiata asistenta pana la fluierul final. Ceva mai decisi si mai exacti in atac, tricolorii au reusit in cele din urma sa incline balanta victoriei in favoarea lor, Stoicoviciu, Paun si Cristiean parafand in ultimele faze scorul final la 72-69. O victorie muncita, care aduce Romaniei biletul pentru sferturile de finala, faza in care va da ochi cu ocupanta primei pozitii in Grupa B, puternica selectionata a Belgiei.
Conform statisticii oficiale, punctele Romaniei au fost marcate de MOVILEANU (21 p, 7x3, 3 rec, 2 pase), OLAH (18 p, 22 rec, 3 pase, 6 capace), CRISTIEAN (8 p, 1x3, 7 rec, 4 pase), PETICA (6 p, 2x3, 1 pasa), DAMIAN (6 p, 4 rec, 2 pase), STOICOVICIU (6 p, 1x3, 5 rec, 1 pasa, 1 int, 1 capac), LAZAR (4 p, 2 rec, 1 pasa), PAUN (3 p, 4 rec, 1 capac). A mai evoluat FILIP (4 rec, 1 pasa).

Dar iata si rezultatele din ultima zi a fazei preliminare, precum si clasamentul grupelor: