Romania s-a clasat pe locul 10 la Europenele U20 de la Sofia

Reprezentativa feminina de tineret a Romaniei a pierdut si ultimul joc disputat in cadrul Campionatului European U20, Divizia B, de la Sofia, tricolorele noastre pregatite de antrenorii Dan Calancea si Monika Boriga cedand, duminica, in fata selectionatei similare a Germaniei, cu scorul de 47-75 (17-17, 7-20, 7-25, 16-13). In urma acestui rezultat, Romania s-a clasat pe locul 10 in clasamentul final al Campionatului European U20 de la Sofia, in vreme ce Germania a ocupat fotoliul de lider, calificandu-se, astfel, impreuna cu selectionatele Ungariei si Portugaliei, in elita continentala.

“Univesiada Hall” din Sofia a gazduit, duminica, ultimele meciuri din cadrul Campionatului European U20, feminin, Divizia B, selectionata de tineret a Romaniei intalnind puternica reprezentativa a Germaniei. Dupa un prim sfert extrem de echilibrat, in care tricolorele noastre au reusit sa gaseasca solutii pentru a opri ofensiva germana si au jucat de la egal la egal cu liderul intrecerii de la Sofia, scor 17-17, au urmat 20 de minute de cosmar. Speculand prompt ratarile si greselile echipei noastre, Germania reuseste sa se distanteze in cel de-al doilea sfert pana la 37-24, iar dupa pauza, diferenta se mareste considerabil si scorul devine 62-31 la finele celui de-al treilea sfert. In ultimele zece minute de joc, Romania are o mica tresarire de orgoliu, dar nu poate schimba soarta meciului, Germania impunandu-se lejer, cu scorul de 75-47, la capatul unei dispute in care adversarele noastre au dominat clar disputa sub ambele panouri (n.n. – Romania a avut 27 recuperari; Germania a avut 56 recuperari), speculand atat vulnerabilitatea apararii noastre, cat si oscilatiile foarte mari din ofensiva tricolora.
Conform datelor statistice oficiale, punctele Romaniei au fost marcate de KIRBERG (12 p, 6 rec, 3 pase, 3 int), DUMITRACHE (11 p, 3x3, 2 rec, 2 pase, 5 int), GRIGORE (9 p, 3x3, 2 rec), MAGUREAN (5 p, 5 rec), ARDELEAN (4 p, 5 rec, 3 int), RAILEANU (4 p, 2 rec) si LACHE (2 p, 2 rec). Au mai evoluat CHITANU (1 rec) si KOKOVAY. De la invingatoare s-a remarcat Gullich (25 p, 7 rec, 1 pasa, 3 int).

In urma acestui rezultat, Romania se claseaza pe locul 10 in ierarhia finala a Campionatului European U20 de la Sofia, in vreme ce Germania ocupa fotoliul de lider, calificandu-se, astfel, impreuna cu selectionatele Ungariei si Portugaliei, in elita continentala. Dar iata si clasamentul final al CE U20, feminin, Sofia 2014:

1. Germania – 17 puncte (8 victorii, 1 infrangere)
2. Ungaria -  17 puncte (8 victorii, 1 infrangere)