Romania s-a impus in Slovacia in debutul campaniei de calificare la Eurobasket 2015

Reprezentativa de seniori a Romaniei a pasit cu dreptul in cursa de calificare la Eurobasket 2015, dupa ce tricolorii nostri pregatiti de antrenorii Marcel Tenter, Claudiu Fometescu si Milorad Perovic au reusit sa se impuna, in aceasta seara, in fata selectionatei similare a Slovaciei, cu scorul de 81-69 (13-27, 18-14, 29-13, 21-15). In aceeasi runda din Grupa F, Letonia s-a impus in Suedia, cu scorul de 62-50.

O victorie in primul joc inseamna incredere si optimism pentru pasul urmator”, spunea la plecarea spre Pezinok antrenorul principal Marcel Tenter, opinie care era impartasita de intreaga noastra delegatie, in frunte cu Mihai Silvasan, capitanul nationalei de seniori, care adaugase ca un succes in Slovacia este important in economia bataliei pentru calificare. Iar tricolorii au reusit in aceasta seara, in primul joc din grupa F a campaniei de calificare la Eurobasket 2015, sa bifeze o victorie foarte importanta in cursa spre Eurobasket 2015, castigand disputa din Slovacia, cu 81-69, la finele unui joc nebun, dominat copios pe final de tricolorii nostri.
De altfel, dupa un debut ezitant, in care gazdele ne-au surprins si s-au distantat destul de repede pe tabela, componentii nationalei de seniori a Romaniei au incercat sa revina in joc pana la pauza, dar diferenta parea destul de greu de recuperat, in ciuda eforturilor deosebite ale defensivei noastre. In cele din urma, dupa un al doilea sfert ceva mai bun fata de debutul catastrofal, cele doua echipe au intrat la vestiare la scorul de 41-31 in favoarea Slovaciei, dar evolutia tricolorilor anunta o repriza secunda mult mai interesanta din punctual nostru de vedere. Asa a si fost, pentru ca, la reluare, Nicoara, Moldoveanu & Compania au apasat pedala de acceleratie pana la capat si au intors in mai putin de zece minute soarta jocului, reusind sa se si instaleze la conducere pe tabela inaintea ultimului sfert: scor 60-54. In ultima parte a meciului nici macar defectiunea tehnica din Sala Sporturilor din Pezinok (n.n. – a picat curentul pentru mai bine de zece minute!) nu a stat in calea tricolorilor, care cu o aparare agresiva si mobila, dublata de atacuri foarte bine gandite si finalizate cu mult pragmatism, au reusit sa obtina prima victorie in cursa spre Eurobasket 2015. Un succes extrem de important, care poate aduce un plus de incredere si optimism in echipa noastra pentru cel de-al doilea meci din Grupa F, programat sa se dispute miercuri, de la ora 19:00, in Sala Sporturilor “Transilvania” din Sibiu, impotriva selectionatei similare a Suediei. Nationala care a cedat chiar pe teren propriu in aceasta seara in fata puternicei representative a Letoniei, cu 50-62.
Conform datelor statistice oficiale, punctele nationalei Romaniei au fost marcate de NICOARA (20 p, 8 rec, 1 pasa), MOLDOVEANU (18 p, 2x3, 9 rec, 3 pase, 2 int), GUTOAIA (13 p, 4 rec, 2 pase, 4 int), PAUL (11 p, 4 rec, 1 pasa, 1 int), SILVASAN (10 p, 2x3, 4 rec, 2 pase), MANDACHE (4 p, 3 rec), JUCAN (2 p, ), SZIJARTO (2 p, 1 rec, 1 int) si POPA-CALOTA (1 p, 2 rec, 4 pase). Au mai evoluat TUDOR si TIBIRNA. De la gazde s-a remarcat Milosevic (20 p, 4x3, 1 rec, 7 pase).

Mai jos va prezentam calendarul jocurilor pe care nationala Romaniei le va sustine in aceasta campanie de calificare la Eurobasket 2015:

13.08.2014
Romania – Suedia (la Sibiu, ora 19:00, in direct pe DIGI SPORT)
17.08.2014
Letonia – Romania (la Riga, ora 20:15, in direct pe DIGI SPORT)
20.08.2014
Romania – Slovacia (la Sibiu, ora 19:00, in direct pe DIGI SPORT)
24.08.2014
Suedia – Romania (la Boras, ora 18:00)
27.08.2014
Romania – Letonia (la Sibiu, ora 19:00, in direct pe DIGI SPORT)

In urma meciurilor din aceasta faza, castigatoarele celor sapte grupe precum si cele mai bune 6 echipe clasate pe locul secund se califica la Eurobasket 2015.