Romania se va confrunta cu Cehia in semifinalele FIBA U20 Womens European Championship 2018

Reprezentativa feminina de tineret a Romaniei s-a calificat in semifinalele FIBA U20 Women’s European Championship, Division B, presented by Banca Transilvania, desi a cedat, joi seara, in fata Lituaniei, cu scorul de 52-67 (18-12, 14-20, 6-21, 14-14). In urma acestui rezultat, ambele echipe au acumulat acelasi punctaj in clasament, dar balticele au beneficiat de Victoria directa, astfel ca Romania a ocupat pozitia secunda in Grupa A, in vreme ce Lituania va ataca semifinalele din postura de lider al seriei. Conform sistemului competitional, vineri este zi de pauza iar sambata, in semifinale, Romania va intalni liderul Grupei B, Cehia, cu incepere de la ora 19:30, in vreme ce Lituania va da ochi cu Belarus. Toate meciurile de la Oradea sunt transmise in direct in regim de streaming pe FIBA TV - http://www.fiba.basketball/europe/u20bwomen/2018/videos

Avand calificarea in semifinale deja asigurata, Romania si Lituania si-au disputat, joi seara, in Arena Antonio Alexe din Oradea, suprematia Grupei A, intr-un meci contand pentru ultima runda din prima faza a FIBA U20 Women’s European Championship, Division B, presented by Banca Transilvania. Tinerele tricolore pregatite de antrenorii Catalin Tanase, Alexandru Radu si Larisa Toma au inceput mai motivate si au preluat destul de repede initiativa, distantandu-se in finalul primului sfert pana la 18-12. In urmatoarele zece minute, Acvilele pareau decise sa se desprinda si mai mult pe tabela, scor 29-17 in minutul 15, dar oaspetele s-au trezit din corzi si au reusit sa speculeze prompt cateva inexactitati din tabara noastra, revenind in joc si egaland situatia pana la pauza, scor 32-32.
La revenirea de la vestiare, Lituania a inceput sa gaseasca mult mai usor culoarele spre cos iar defensiva a inceput sa functioneze fara cusur, astfel ca balticele au preluat initiativa si s-au desprins pina in finalul celui de-al treilea sfert, scor 38-53, spre dezamagirea delegatiei noastre. In pofida eforturilor tricolore de a redresa situatia in ultima parte, balticele au gestionat bine ultimele zece minute si au reusit sa-si conserve avantajul, astfel ca ultimul fluier al arbitrilor a inregistrat primul esec al Romaniei, scorul final fiind favorabil Lituaniei, cu 67-52.
Punctele nationalei Romaniei au fost marcate de VIRJOGHE (10 p, 3 rec, 4 pase, 1 int, 3 cap), PODAR (10 p, 2x3, 4 rec, 2 pase), FERARIU (7 p, 2 rec, 2 pase, 2 int), E. ARMANU (7 p, 1x3, 5 rec, 1 int), POPESCU (6 p, 1x3, 1 rec, 1 int), GHITA (4 p, 3 rec), DEMETER (3 p, 3 rec, 1 cap), ORBAN (3 p, 1 pasa), PARAU (2 p, 8 rec, 1 pasa). Au mai evoluat TANASE (1 int), T. ARMANU si FLESER (1 pasa).
In urma rezultatelor inregistrate in prima faza a FIBA U20 Women’s European Championship, Division B, presented by Banca Transilvania, iata cum arata clasamentele celor doua grupe:

GRUPA A
1. LITUANIA – 9 puncte (4 victorii, 1 infrangere)
2. ROMANIA – 9 puncte (4 victorii, 1 infrangere)
3. UCRAINA – 8 puncte (3 victorii, 2 infrangeri)
4. ISRAEL – 7 puncte (2 victorii, 3 infrangeri)
5. MAREA BRITANIE – 7 puncte (2 victorii, 3 infrangeri)
6. GRECIA – 5 puncte (5 infrangeri)

GRUPA B
1. CEHIA – 10 puncte (5 victorii)
2. BELARUS – 9 puncte (4 victorii, 1 infrangere)
3. BULGARIA – 8 puncte (3 victorii, 2 infrangeri)
4. TURCIA – 7 puncte (2 victorii, 3 infrangeri)
5. ISLANDA – 6 puncte (1 victorie, 4 infrangeri)
6. DANEMARCA – 5 puncte (5 infrangeri)

Mai jos va prezentam programul meciurilor care se vor disputa sambata in Arena Antonio Alexe:
Marea Britanie - Danemarca (ora 15:00, locurile 9-12)
Lituania – Belarus (ora 17:15, semifinala 1)
Cehia – Romania (ora 19:30, semifinala 2)

Foto - Principala marcatoare a Lituaniei, Meskonyte, a evitat si blocajul facut de Virjoghe si Ghita (copyright fiba.basketball / credit Alina Cojocaru)