Romania si Serbia se confrunta joi pentru trofeele Balkanic Next Star Cup 2017

Selectionata feminina “under 15” a Romaniei a obtinut in aceasta dupa-amiaza un nou succes in Balkanic Next Star Cup 2017, tinerele tricolore pregatite de antrenorul Miroslav Popov reusind sa treaca si de nationala Ungariei, cu scorul de 60-58 (17-14, 19-7, 12-15, 12-22). In ultimul meci din cea de-a doua zi a turneului international gazduit de Arena de Baschet din Capitala, nationala masculina “under 15” a Romaniei a dispus de Ungaria, cu scorul de 74-53 (25-15, 11-14, 18-10, 20-14). Si cum nationalele Serbiei au obtinut pana tot punctaj maxim, joi, nationalele noastre se vor confrunta cu selectionatele tarii vecine pentru trofeele competitiei, baietii urmand sa joace de la ora 13:00, in vreme ce fetele vor incheia turneul si se vor "duela" cu incepere de la ora 15:00. Intrarea la meciuri este libera, in limita locurilor disponibile, iar fanii baschetului, si nu numai, sunt asteptati la sala cu jucarii din plus, acestea urmand sa fie donate, impreuna cu pachete ce contin dulciuri, unor copii nevoiasi din Bucuresti. Reamintim ca toate meciurile din turneul international sunt transmise in direct de FRB TV, canalul oficial de YouTube al Federatiei Romane de Baschet.

Cea de-a doua zi a turneului international Balkanic Next Star Cup 2017 a fost deschisa de doua dispute dominate autoritar de nationalele “under 15” ale Serbiei, vecinii de la vest reusind sa se impuna clar atat in fata selectionatei masculine a Bulgariei, cu scorul de 84-42, cat si in fata reprezentativei feminine a aceleiasi tari vecine, cu scorul de 95-42. Dupa spectacolul baschetbalistic oferit de scoala sarba, a urmat o disputa extrem de echilibrata si palpitanta pana la final, nationala feminina a Romaniei castigand in fata Ungariei, cu scorul de 60-58 (17-14, 19-7, 12-15, 12-22). A fost un meci cu multe faze frumoase, dar si cu multe oscilatii, dominat de nationala pregatita de antrenorul Miroslav Popov pana la spre finalul celui de-al treilea sfert. De altfel, echipele au intrat la vestiare, la pauza, la scorul de 36-21 in favoarea tinerelor noastre tricolore si ecuatia invingatoarei parea a fi rezolvata. Mai ales ca Pop, Croitoru si Martonos pareau de neoprit si reusisera sa gaseasca solutii optime concretizate pe tabela. La reluare, Romania a continuat sa aiba initiativa in si si-a mentinut oarecum avantajul in urmatoarele zece minute, in ciuda eforturilor deosebite depuse mai ales de Habling, care in ultima parte a jocului a dat startul unei curse nebune de urmarire. De la 48-35 in minutul 29, Ungaria reuseste sa recupereze punct cu punct si preia chiar conducerea prin reusita aceleiasi Habling in minutul 37, scor 55-56! Croitoru iese din nou la rampa si duce scorul la 58-56, Habling gaseste o noua bresa si egaleaza exact atunci cand tabela indica ultimul minut iar Petrof reuseste sa marcheze doua libere la ultima actiune a jocului si inclina balanta victoriei in favoarea Romaniei. Scor final 60-58 si astfel Romania obtine cel de-al doilea succes in cadrul Balkanic Next Star Cup 2017, urmand sa evolueze, joi, de la ora 15, impotriva puternicei selectionate a Serbiei, neinvinsa dupa primele doua zile de intreceri.
Conform statisticii oficiale, punctele Romaniei au fost marcate de POP (17 p, 3x3, 1 rec, 2 int), CROITORU (17 p, 2 rec, 1 pasa), MARTONOS (8 p, 4 rec, 1 pasa, 4 int), PETROF (6 p, 1 rec, 1 pasa), LACAU (4 p, 2 pase, 1 int), LIPOVAN (3 p, 1 rec, 2 pase), CALAPIS (3 p, 5 rec, 1 pasa, 1 int) si MAZILU (2 p, 2 rec, 1 cap). Au mai evoluat DUMITRU, IGNAT (3 rec, 1 pasa), LUNGU (2 rec, 2 pase). De la oaspete s-a remarcat HABLING (24 p, 6 rec, 1 int).
In ultima confruntare a zilei a doua, nationala masculina “under 15” a Romaniei a primit replica selectionatei similare a Bulgariei, in fata unui public numeros si avid de baschet. La capatul unui meci dominat de tinerii baschetbalisti pregatiti de antrenorul Flavius Lapuste, Romania a invins Ungaria, cu scorul de 74-53 (25-15, 11-14, 18-10, 20-14). Dornici sa nu fie mai prejos decat colegele de generatie si sa ramana neinvinsi, tricolorii nostri, ramasi fara Duica, accidentat la incalzire si transportat la spital pentru investigatii suplimentare, au inceput in tromba si au preluat rapid initiativa, impunand jocului un ritm alert. Rand pe rand, Domocos, Todea, Grasu, Albu si Cotoara au contribuit la zestrea tricolora de puncte si au inchis primul sfert la o diferenta consistenta, scor 25-15. Ungurii au o tresarire de orgoliu in urmatoarele zece minute si incearca sa revina in meci, dar apararea noastra rezista si astfel se intra la vestiare la scorul de 36-29 in favoarea Romaniei. Dupa pauza, Romania revine cu un tonus la fel de bun si reuseste sa se desprinda decisiv in urmatoarele sferturi, fluierul final al arbitrilor consemnand o noua victorie pentru nationala noastra de cadeti. Scor final 74-53 pentru Romania si joi se anunta doua “finale” extrem de interesante cu Serbia.
Conform datelor oficiale statistice, punctele nationalei noastre au fost parafate de DOMOCOS (14 p, 1x3, 1 rec), TODEA (14 p, 2x3, 2 rec, 3 pase), COTOARA (11 p, 1x3, 5 rec, 5 pase, 2 int, 1 cap), GRASU (10 p, 8 rec, 2 pase, 1 cap), ALBU (7 p, 6 rec, 3 pase, 1 int), PATRASCU (6 p, 1x3, 3 rec, 1 pasa, 3 int), CARCOANA (4 p, 2 rec), LUNGOCI (4 p, 1x3, 3 rec, 2 pase, 2 int) si BODEA (4 p, 3 rec, 1 cap). Au mai evoluat AXINTE (1 rec, 1 int) si LAZAR (2 pase, 1 int). De la invinsi s-a remarcat KENEZ (14 p, 2x3, 2 rec, 1 pasa, 2 int, 1 cap).

Reamintim ca informatii statistice din cadrul Balkanic Next Star Cup 2017 pot fi vizualizateaccesand linkurile urmatoare: MASCULIN si FEMININ.

Totodata, va reamintim ca meciurile sunt transmise in direct de FRB TV

Joi, in ultima zi a intrecerilor din Arena de Baschet, sunt programate urmatoarele partide:

Dulciuri si jucarii donate copiilor

Tinand cont de faptul ca ne aflam in perioada Sarbatorilor de Iarna si din dorinta de a aduce in aceasta perioada cateva clipe de fericire in randul copiilor nevoiasi, FRB organizeaza pe perioada Balkanic Next Star Cup 2017 si o actiune cu scop caritabil. Astfel, suporterii baschetului, si nu numai, sunt asteptati sa vina la Arena de Baschet cu jucarii din plus, acestea urmand sa fie donate, impreuna cu pachete ce contin dulciuri, unor copii nevoiasi din Bucuresti. Joi, intre cele doua meciuri ale nationalelor Romaniei (aproximativ ora 14:40), la mijlocul terenului de baschet vor fi amplasate doua cosuri in care vor adunate toate jucariile iar cu sprijinul DGASPC sector 5 le vom oferi unor copii nevoiasi mai multe pachete cu dulciuri.