Romania trece si de Israel tot dupa prelungiri!

Reprezentativa feminina U20 a Romaniei pare sa fi devenit o specialista a victoriilor obtinute in prelungiri. In aceasta dupa-amiaza, tricolorele antrenate de Dan Calancea si George Lancranjan au reusit sa-si treaca in cont a doua victorie la Campionatul European de la Klatovy, dupa ce s-au impus, in prelungiri, in fata Israel, cu scorul de 80-73 (16-23, 13-15, 22-17, 17-13, 12-5). A fost un meci nebun, in care Romania a trecut cu usurinta de la extaz la agonie si viceversa, fluierul final al celei de-a patra partide provocand o bucurie uriasa in tabara noastra.
Dupa un debut ceva mai greoi in competie, tricolorele si-au intarit moralul cu o victorie surprinzatoare in fata Belgiei iar azi au dat lovitura, reusind sa puna la "colt" nationala Israel. Tot in prelungiri! De altfel, jocul a fost total nerecomandat persoanelor cardiace, evolutia nebuna a scorului surprinzand atat asistenta cat si pe oficialii FIBA prezenti in sala din Klatovy.
Bazandu-se pe o formula de inceput care pare sa se fi cristalizat deja (Cursaru, Ionescu, Ursu, Bigica, Ardelean), antrenorii Dan Calancea si George Lancranjan au cerut inca de la primul fluier al jocului o atentie sporita si un maxim de luciditate pe teren. Iar tinerele noastre baschetbaliste au pornit ca din "tun", decise parca sa termine mai rapid disputa cu adversarele din Tara Sfanta, si s-au distanta pe tabela la 10-4 (min. 4). Moment in care in tabara noastra s-a produs un inexplicabil scurt-circuit, atat in aparare, dar mai ales in atac, si a dat oportunitatea echipei Israel sa echilibreze situatia si chiar sa preia conducerea spre finalul primului sfert: 23-16. Erorile si lipsa de initiativa din atac, coroborate cu o aparare mult prea usor depasita, au facut ca scorul sa capete proportii, Israel desprinzandu-se in sfertul al doilea pina la o diferenta de 14 puncte, scor 38-24 (min. 19). Trezite parca la "viata" de indemnurile repetate ale staff-ului tehnic si mai ales de incurajarile venite de pe banca (n.n. - atmosfera de pe banca nationalei a fost din nou deosebita, aducand un plus psihic in evolutia tricolora), Ardelean si Ursu puncteaza sec si reduc din diferenta, tabela indicand dupa 20 de minute de joc: 38-29 in favoarea Israel.Revenite de la vestiar cu un alt moral si cu o dorinta fantastica de a recupera diferenta de pe tabela, Bigica, Ardelean, Ursu, Ionescu si Cursaru (au mai intrat pe teren Al Shaar, Chelariu si Usurelu) au inceput o cursa nebuna de urmarire, fiind sustinute si din tribune de antrenori si oficiali din alte tari, care asistau uimiti la revenirea Romaniei. Secundele se scurgeau cu rapiditate pe tabela iar diferenta s-a redus simtitor, Ursu restabilind din nou egalitatea in minutul 34: 57-57. Din acel moment, evolutia palpitanta si oscilanta a scorului a ridicat pulsul la maxim tuturor celor care au asistat la meci, finalul timpului regulamentar inregistrand egalitate la 68, dupa ce Bigica a iscis un cos spectaculos cu doua secunde inainte de declansarea sirenei. In prelungiri, mult mai lucide si mai pragmatice (n.n. - deja cu o experienta acumulata la jocul castigat in fata Belgiei, tot in prelungiri), tricolorele noastre s-au desprins pe tabela pina la 80-71 si au facut inutila orice initiativa disperata a adversarelor. Scor final, Romania - Israel 80-73, si echipa noastra reintra cu sanse in lupta pentru calificarea in Divizia A.