Romania va intalni Macedonia in sferturile de finala ale FIBA U16 European Championship 2018

Reprezentativa masculina de cadeti a Romaniei s-a calificat in sferturile de finala ale FIBA U16 European Championship, Division B, Sarajevo 2018, dupa ce tinerii baschetbalisti pregatiti de antrenorul Florin Nini au dispus marti seara si de Luxemburg, cu scorul de 83-71 (25-15, 19-18, 23-18, 20-16). In urma acestei noi victorii, nationala noastra a ocupat prima pozitie in Grupa A si urmeaza sa dea piept in faza urmatoare cu ocupanta locului secund din Grupa B, respectiv cu selectionata Macedoniei, partida fiind programata sa se dispute joi seara, de la ora 21:00, in “Dvorana Sabit Hadzic” din Sarajevo. Reamintim faptul ca toate meciurile din cadrul FIBA U16 European Championship, Division B, Sarajevo 2018, sunt transmise in direct in regim de streaming pe http://www.fiba.basketball/europe/u16b/2018/videos.

Patru victorii si o infrangere a adunat in cont nationala de cadeti a Romaniei in faza inaugurala a FIBA U16 European Championship, Division B, intreceri care se deruleaza pana in data de 18 august in trei arene sportive din Sarajevo, si a ocupat, astfel, primul loc in Grupa A, pozitie care i-a adus si mult dorita calificare in sferturile de finala.
Marti seara, in ultima disputa din cadrul Grupei A, tinerii baschetbalisti pregatiti de antrenorul Florin Nini au intalnit selectionata Luxemburg, intr-un meci important pentru economia calificarii. Veniti dupa dusul rece cu Irlanda, tricolorii nostri au apasat pe acceleratie inca de la primele actiuni si au reusit sa se instaleze rapid la carma jocului, astfel ca in finalul primului sfert conduceau pe tabela cu 25-15. Diferenta s-a mentinut si in urmatoarele zece minute, cele doua combatante intrand la vestiare la scorul de 44-33 in favoarea Romaniei. La reluare, nationala noastra a continuat sa domine lupta cu adversarul, fapt care a impins staff-ul tehnic sa ruleze pina la fluierul final intreg efectivul de jucatori. Dupa 40 de minute in care Romania a avut initiativa in permanenta si a controlat jocul in totalitate, tabela a indicat o noua victorie pentru nationala noastra, obtinuta cu scorul de 83-71. Conform datelor oficiale, punctele victoriei au fost marcate de GRASU (22 p, 7 rec, 2 pase, 2 int), COTOARA (17 p, 3 rec, 1 pasa), BODEA (14 p, 4 rec, 1 int, 1 cap), LUNGOCI (9 p, 1x3, 5 rec, 2 rec), ROTARU (5 p, 1x3, 1 rec, 4 int), LAZAR (3 p, 1x3, 1 rec, 4 pase, 6 int), CARCOANA (3 p, 2 rec), DOMOCOS (3 p, 1 rec, 1 pasa), TODEA (2 p, 2 rec, 6 pase, 3 int), VAIDA (2 p, 5 rec, 3 pase, 3 int), AXINTE (2 p, 1 rec) si MARINAU (1 p).
In urma acestui succes, coroborat cu restul rezultatelor din aceasta faza, iata cum arata clasamentul final al Grupei A:

1. ROMANIA – 9 puncte (4 victorii, 1 infrangere)
2. MAREA BRITANIE – 9 puncte (4 victorii, 1 infrangere)
3. IRLANDA – 8 puncte (3 victorii, 2 infrangeri)
4. PORTUGALIA – 7 puncte (2 victorii, 3 infrangeri)
5. SUEDIA – 7 puncte (2 victorii, 3 infrangeri)
6. LUXEMBURG – 5 puncte (5 infrangeri)

Conform sistemului competitional anuntat de FIBA, in urmatoarea faza a FIBA U16 European Championship, Division B, Sarajevo 2018, nationala Romaniei se va confrunta cu ocupanta locului secund din Grupa B, respectiv cu selectionata Macedoniei, partida urmand sa se desfasoare joi seara, de la ora 21:00, in “Dvorana Sabit Hadzic” din Sarajevo. In celelalte jocuri din sferturile de finala au loc urmatoarele confruntari: Cehia – Polonia, Bosnia&Hertegovina – Islanda si Marea Britanie – Rusia.
Semifinalele sunt programate sa se desfasoare vineri seara iar finalele vor avea loc sambata in arena principala “Dvorana Sabit Hadzic”.

Reamintim faptul ca toate meciurile din cadrul FIBA U16 European Championship, Division B, Sarajevo 2018, sunt transmise in direct in regim de streaming pe http://www.fiba.basketball/europe/u16b/2018/videos.