Romania va intalni Rusia in semifinalele Europenelor U20 de la Oradea

Reprezentativa masculina de tineret a Romaniei si-a continuat marsul triumfal din FIBA U20 European Championship, Division B, presented by Banca Transilvania, intreceri care se desfasoara in aceste zile in Oradea, dupa ce tricolorii pregatiti de antrenorii Tudor Costescu, Ionut Bascoveanu si Alexandru Ziguli au reusit in aceasta seara sa dispuna de selectionata Portugaliei, cu scorul de 61-57 (16-11, 10-20, 22-8, 13-18). Astfel, “Vulturii” U20 s-au calificat in careul de asi si continua cursa pentru medaliile europene, dar si pentru promovarea pe prima scena continentala, urmand sa intalneasca, maine seara, in Arena Antonio Alexe, cu incepere de la ora 18:30, puternica selectionata a Rusiei, care a dispus de Belgia, cu 80-70.

Arena Antonio Alexe din Oradea a gazduit, vineri, meciurile din cadrul sferturilor de finala ale FIBA U20 European Championship, Division B, presented by Banca Transilvania, asistenta incingand efectiv atmosfera la partida pe care au sustinut-o tricolorii nostri in compania incomodei Portugalia pentru un loc in careul de asi. Sustinuta de un public admirabil, care a impins echipa noastra de la spate in momentele dificile, nationala Romaniei a avut o prestatie deosebita si a inregistrat o noua victorie importanta, spre bucuria celor prezenti in arena. Cu Emanuel Cate din nou imperial (n.n. – pivotul roman a realizat al patrulea double-double din competitie), sprijinit foarte bine de Bobe Nicolescu, Nandor Kuti dar si de alti tricolori, nationala Romaniei a debutat in forta si s-a instalat la carma jocului inca din primele secunde. De altfel, dupa numai trei minute tabela indica 12-2 si dominatia tricolora era evidenta, dar portughezii s-au trezit repede din pumni la un timp de odihna si au strans scorul pana la finalul primului sfert, scor 16-11. Urmatoarele zece minute au apartinut oaspetilor, care au schimbat registrul tactic si au speculat prompt erorile si ratarile din tabara noastra, astfel ca la pauza s-a intrat la vestiare la scorul de 26-31. La revenirea de la vestiare, puternic motivati si de indemnurile din tribune, “Vulturii” U20 au apasat pe acceleratie si au declansat un tavalug greu de stavalit, reusind sa recupereze diferenta si sa se si distanteze pe finalul celui de-al treilea sfert pana la scorul de 48-39. In ultima parte, miza jocului a inceput sa-si puna amprenta pe evolutiile din teren, dar Romania a beneficiat si de aportul unui public incendiar, astfel ca finalul a produs o adevarata explozie de bucurie in arena care poarta numele regretabilului Toni Alexe dupa ce Tudor Gheorghe a inscris cu sange rece doua libere si a stabilit scorul final: 61-57 (16-11, 10-20, 22-8, 13-18). Un succes urias, care aduce Romaniei o calificare superba in semifinale, faza in care vom intalni maine seara, de la ora 18:30, invingatoarea meciului care a opus Rusia si Belgia. Astfel, tricolorii au inregistrat al cincia victorie consecutiva si continua marsul lor triumfal spre o mult dorita si visata medalie continentala dar si spre o calificare in primul esalon continental. Statistica jocului pe - http://www.fiba.com/ls/#12946&12948-62-A

Dar iata rezultatele inregistrate vineri in sferturile de finala:
POLONIA – MAREA BRITANIE 69-71
CROATIA – GEORGIA 74-71
ROMANIA – PORTUGALIA 61-57
RUSIA – BELGIA 80-70

In urma rezultatelor inregistrate si a tabloului competitional anuntat de FIBA, iata cum arata programul meciurilor din cadrul semifinalelor FIBA U20 European Championship, Division B, presented by Banca Transilvania:

ROMANIA – RUSIA (ora 18:30)
MAREA BRITANIE – CROATIA (ora 20:45)

Rezultatele, statisticile oficiale, precum si inregistrarile video ale meciurilor pot fi accesate pe - http://www.fiba.com/europe/u20b/2017