Romania va intalni Serbia in optimile FIBA U20 European Championship, Chemnitz 2018

Reprezentativa masculina de tineret a Romaniei va juca, miercuri, de la ora 21:15, impotriva puternicei selectionate a Serbiei, in cadrul fazei secunde a FIBA U20 European Championship, Chemntiz 2018. Toate meciurile care se disputa in turneul continental din Germania sunt transmise in direct in regim de streaming pe http://www.fiba.basketball/europe/u20/2018/videos

Dupa doua meciuri in care au inregistrat doua infrangeri la scor in confruntarile cu Grecia si Israel, duminica seara, nationala de tineret a Romaniei a evoluat impotriva incomodei selectionate a tarii gazda, Germania, echipa care acumulase punctaj maxim in cadrul Grupei C a FIBA U20 European Championship, Chemnitz 2018. Dornici sa sparga gheata, tricolorii pregatiti de antrenorul Mihai Silvasan au evoluat fara teama inca de la primele actiuni si au reusit sa ridice probleme serioase liderului seriei. De altfel, nationala noastra a avut o prestatie curajoasa in prima parte a jocului si a reusit sa castige primul sfert, cu 22-19, gratie unei defensive extrem de mobile. In urmatoarele zece minute, echilibrul s-a mentinut pe teren, gazdele fortand ceva mai mult pe ultimele secvente, cand au speculat cateva ratari si greseli ale baschetbalistilor nostri si au reusit sa preia initiativa, astfel ca scorul la pauza le-a fost favorabil, cu 39-36.
La revenirea de la vestiare, Romania a continuat sa surprinda printr-o evolutie solida, reusind sa egaleze si chiar sa preia conducerea, dar nemtii au gasit drumul spre cos in finalul celui de-al treilea sfert si au inchis secventa la scorul de 64-64. Dupa alte cateva minute de echilibru pe teren, Romania incepe sa fie dominata din ce in ce mai tare sub panouri, astfel ca finalul este controlat in totalitate de gazde, care se desprind in ultimele minute gratie unui partial de 18-2 (n.n. - de la 68-68 in minutul 33 pana la 86-70 in minutul 40). Fluierul final consemneaza victoria Germaniei, cu 86-70 (19-22, 20-14, 25-28, 22-6), astfel ca nationala gazdelor continua sa fie neinvinsa pe scena europeana din acest an, in vreme ce Romania a ocupat locul 4 in Grupa C.
Punctele nationalei Romaniei au fost marcate de BERCULESCU-ROVINARU (19 p, 2x3, 4 rec, 1 pasa, 1 int), DICULESCU (18 p, 5x3, 11 rec, 7 pase, 1 int), PETRESCU (12 p, 3x3, 5 rec, 2 pase), TOHATAN (11 p, 1x3, 1 rec, 2 pase), GIRBEA (4 p, 3 rec), CALENIC (4 p, 1 rec, 1 cap) si BERCEANU (2 p, 2 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap). Au mai evoluat GEORGIADIS (4 rec, 1 cap), MURESAN (1 rec, 3 pase).
In urma rezultatelor inregistrate in prima faza a FIBA U20 European Championship, Chemnitz 2018, iata cum arata programul meciurilor din faza secunda, cu precizarea ca invngatoarele din aceasta faza avanseaza in lupta pentru locurile 1-8 iar invinsele vor evolua pentru 9-16:
Lituania – Spania
Israel – Suedia
Franta – Muntenegru
Serbia – ROMANIA (18.07.2018 – ora 21:15)
Turcia – Ucraina
Germania – Islanda
Croatia – Marea Britanie
Italia – Grecia

Astfel, conform sistemului competitional, nationala de tineret a Romaniei va juca, miercuri, de la ora 21:15, impotriva puternicei selectionate a Serbiei, echipa care a castigate fara infrangere Grupa D. Invingatoarea din acest meci urmeaza sa evolueze in sferturile de finala impotriva invngatoarei din partida care opune Franta si Muntenegru, iar invinsele vor juca intr-un meci in care se decide ce echipa va evolua in faza meciurilor pentru 9-12 si ce echipa va continua batalia in 13-16. Reamintim ca ultimele trei echipe din clasamentul final vor retrograde in esalonul secund european.
Totodata, mentionam ca toate meciurile care se disputa in turneul continental din Germania sunt transmise in direct in regim de streaming pe - http://www.fiba.basketball/europe/u20/2018/videos