Romania va juca in grupa 9-18 la Europenele U18, feminin

Reprezentativa feminina de baschet a Romaniei a reusit sa sparga gheata, in aceasta dupa-amiaza, la Campionatul European U18, Divizia B, intrecere care se deruleaza la Miskolcs, dupa ce echipa pregatita de antrenorii Florin Covaciu si Adriana Pricop a trecut la pas de selectionata Scotiei, cu scorul de 90-69 (27-17, 21-12, 21-26, 21-14), in ultimul joc din Grupa C.

Ultimul joc din Grupa C a insemnat pentru reprezentativa noastra tricolora si prima victorie la Campionatul European U18 din Ungaria, tinerele baschetbaliste antrenate de Florin Covaciu si Adriana Pricop reusind sa invinga clar selectionata Scotiei, cu scorul de 90-69. De altfel, dupa doua dusuri reci cu Letonia si Ungaria, tricolorele au pornit decise, azi, sa-si treaca in cont o victorie si au apasat puternic pe acceleratie inca din primele minute ale jocului cu Scotia. Dupa primele doua sferturi Romania conducea detasat, cu 48-29, soarta partidei fiind decisa, astfel, chiar de la pauza, desi in sfertul al treilea britanicele s-au trezit din corzi si au incercat sa riposteze pe fondul unei relaxari premature. Totusi, dupa un sfert dominat de adversare, Romania preia din nou intiativa in ultimele sece minute si incheie meciul en-fanfare, castigand detasat, cu 90-69. Conform FIBA-Europe, punctele echipei noastre au fost marcate de RAILEANU (22 p, 9 rec, 2 pase, 2 int, 2 cap), GAVRILA (13 p, 3x3, 5 rec, 4 pase), KIRBERG (10 p, 9 rec, 5 pase, 3 int), KELEMEN (9 p, 1x3, 8 rec, 1 pasa, 1 int), LENART (8 p, 6 rec, 1 pasa, 2 int, 1 cap), BELDIAN (7 p, 1x3, 2 rec, 3 pase, 5 int, 1 cap), AVRAM (6 p, 6 rec, 1 pasa), CUZIC (4 p, 2 rec, 2 pase, 3 int), CHITANU (4 p, 1 int), LOVASZ (4 p, 2 rec, 1 pasa, 1 int, 2 cap), MOLNAR (3 p, 1x3). A mai jucat GRIGOR.

In urma acestui rezultat, Romania s-a clasat pe locul 3 in grupa preliminara si va juca in continuare in seria valorica 9-18, urmand sa intre in Grupa H cu victoria directa asupra Scotiei. Din Grupa H vor mai face parte echipele clasate pe locurile 3, 4 si 5 in clasamentul final al Grupei D, mai exact Germania, Austria si Danemarca.