Romania va juca in grupa valorica 9-18 la Europenele U20 din Ungaria

Reprezentativa masculina de tineret a Romaniei a inregistrat o noua infrangere in Grupa A a Campionatului European U20, Divizia B, care se desfasoara in aceste zile in localitatea maghiara Szekesfehervar, tinerii tricolori pregatiti de Claudiu Fometescu, Milorad Perovici si Dan Paltinisan capotand, luni seara, si in fata nationalei Olandei, cu scorul de 54-80 (15-17, 12-21, 14-24, 13-18). In urma rezultatelor din prima faza, Romania va juca in continuare in seria valorica 9-18, urmand sa evolueze in Grupa G, alaturi de selectionatele Portugaliei, Kosovo, Austriei si Georgiei.

Sala Sporturilor din Szekesfehervar a gazduit luni seara meciurile rundei a treia din prima faza a Campionatului European U20, masculin, Divizia B, nationala noastra intalnind in cadrul Grupei A puternica selectionata a Olandei. Dupa un debut ceva mai ezitant, tinerii nostri tricolori au reusit sa echilibreze jocul in finalul primelor zece minute, scor 15-17, dar Olanda a replicat puternic in cel de-al doilea sfert prin Franke si a pus definitiv stapanire pe joc, reusind sa se distanteze pana la pauza la scorul de 27-38. La revenirea de la vestiare, tricolorii au continuat seria ratarilor si greselilor copilaresti, permitand, astfel, adversarilor sa-si mareasca avanatajul o data cu trecerea timpului. Dupa 41-62 la finalul celui de-al treilea sfert, au urmat alte zece minute de dominare “portocalie”, in ciuda eforturilor depuse de echipa noastra de a limita proportiile scorului, astfel ca fluierul final al arbitrilor a consemnat o victorie lejera pentru Olanda, cu scorul de 80-54. Conform datelor oficiale statistice, punctele nationalei noastre au fost marcate de POGACEAN (11 p, 1x3, 3 rec, 1 pasa, 1 int), BARABASI (11 p, 2 rec, 3 pase), OPREA (10 p, 1x3, 5 rec), ENE (7 p, 1x3, 5 rec, 1 int, 1 cap), BROSSER (5 p, 1x3, 3 rec, 1 cap), DRAGOSTE (4 p, 1x3, 2 rec, 1 pasa, 1 int), COBZARU (2 p, 6 rec, 1 int), ILICOV (2 p, 1 pasa, 1 int) si RASTY (2 p, 2 rec). Au mai evoluat GHEORGHE (1 pasa) si CIOTLAUS (3 rec). De la invingatori s-a remarcat FRANKE (24 p, 2x3, 4 rec, 3 pase, 3 int).
In urma rezultatelor inregistrate in prima faza a intrecerii continentale din Ungaria, nationalele Olandei si Finlandei au acces din Grupa A in seria valorica 1-8, in vreme ce selectionatele Austriei si Romaniei au ajuns in seria valorica 9-18, urmand sa evolueze in Grupa G, alaturi de Portugalia, Kosovo si Georgia, clasate pe locurile 3-5 in Grupa B.
Conform sistemului competitional anuntat de FIBA, nationala Romaniei va disputa meciurile din Grupa G dupa urmatorul program, cu mentiunea ca in clasament intra cu infrangerea suferita in prima zi in fata Austriei:

15 iulie
Kosovo – Romania (ora 13:30)
16 iulie
Romania – Georgia (ora 13:30)
18 iulie
Portugalia – Romania (ora 20:15)

Dupa disputarea meciurilor din faza a doua, FIBA a stabilit prin sistemul competitional ca echipele din seria valorica 9-18 sa joace pentru stabilirea locurilor din clasamentul final al Europenelor U20 din Ungaria dupa programul: G1 – H1 (locurile 9-10); G2 – H2 (locurile 11-12); G3 – H3 (locurile 13-14); G4 – H4 (locurile 15-16); G5 – H5 (locurile 17-18).