Romania va juca pentru locurile 9-16 la Europenele U20 de la Halkida

Reprezentativa masculina de tineret a Romaniei a cedat, miercuri seara, in fata selectionatei similare a Slovaciei, cu scorul de 71-75 (18-15, 19-19, 19-22, 15-19), in ultimul meci din prima faza a Campionatelor Europene U20 care se deruleaza in localitatea elena Halkida. In urma acestui rezultat, nationala noastra pregatita de antrenorii Razvan Cenean si Alexandru Ziguli s-a clasat pe locul al treilea in Grupa D si va evolua in urmatoarele zile in meciurile eliminatorii pentru locurile 9-16.

Macinata de probleme medicale in serie (n.n. - Uta, Kuti, Brosser, Virna si Teir au ramas acasa din cauza accidentarilor), care au obligat staff-ul tehnic sa gaseasca fel de fel de solutii peste noapte, nationala masculina de tineret a Romaniei si-a incheiat miercuri seara evolutiile din prima faza a Campionatelor Europene U20 din Grecia. Dupa ce cumulasera o victorie (76-49 cu Bulgaria) si doua infrangeri (67-100 cu Croatia si 58-73 cu Bosnia&Hertegovina) in primele zile ale intrecerilor continentale, tricolorii au jucat miercuri seara impotriva selectionatei similare a Slovaciei pentru stabilirea clasamentului final al Grupei D. Inaintea acestui meci, Bosnia&Hertegovina a trecut de Bulgaria, cu 74-58, si a inchis efectiv lupta pentru primele doua pozitii care asigurau calificarea in sferturile de finala, astfel ca Romania ramanea doar cu miza ocuparii locului 3 in Grupa D, avand ca bonus victoria clara impotriva Bulgariei (n.n. – Bulgaria a invins Slovacia cu 83-73).
Fara Emi Cate in formula de start, sportivul echipei Real Madrid suferind o contuzie la gamba la meciul precedent cu Bosnia&Hertegovina (n.n. – se spera recuperarea sa pana la urmatorul joc de vineri), Romania a inceput in forta ultima disputa a Grupei D, cinci-ul tricolor format din Ionescu, Ciotlaus, Casale, Nicolescu si Popa reusind sa se instaleze rapid la conducere (5-1 in min. 2). Decisi sa sparga gheata in competitie, slovacii reactioneaza si echilibreaza disputa, preluand chiar conducerea pe tabela in min. 5, scor 5-8. Finalul primului sfert apartine din nou tricolorilor iar Popa aduce Romania in avantaj chiar pe ultimul atac, scor 18-15. Urmatoarele zece minute se deruleaza oarecum sub semnul echilibrului, cu alternari de scor la primele actiuni si cu un plus pentru nationala noastra spre final, tricolorii fortand desprinderea inainte de pauza, scor 35-27 in min. 18. Riposta adversarilor este prompta si in numai 100 de secunde Slovacia reuseste sa reduca simtitor din handicap, ambele echipe intrand la vestiare la scorul de 37-34. La reluare, Bobe Nicolescu duce in numai un minut scorul la 41-34, Popa puncteaza de la mare distanta si mentine diferenta, 46-39 in min. 23, insa slovacul Rozanek ia meciul pe cont propriu si reuseste intr-un mod incredibil sa readuca echipa sa in avantaj (50-52 in min. 26). Tricolorii cauta sa iasa din corzi si sa opreasca tavalugul slovac iar finalul celui de-al treilea sfert consemneaza egalitatea pe tabela, scor 56-56. La fel ca in luptele din ring, in ultima parte a jocului ambele combatante cauta lovitura de gratie iar scorul alterneaza pana aproape de final (60-56 in min. 32; 64-65 in min. 36), atunci cand Slovacia devine mult mai pragmatica si pare ca se va desprinde in invingatoare gratie aceluiasi Rozanek (66-72 in min. 38). Cu un minut inaintea fluierului final, Bobe Nicolescu reaprinde sperantele in tabara noastra si inscrie pentru 71-73, insa Rozanek incheie conturile cu sange rece de la libere si stabileste scorul final, 71-75. Astfel, Slovacia reuseste sa sparga gheata si scapa in-extremis de ultima pozitie din clasamentul Grupei D, in vreme ce Romania se claseaza pe locul al treilea, la cosaveraj, si urmeaza sa joace in faza meciurilor eliminatorii pentru locurile 9-16. Conform FIBA, in urmatorul meci, Romania va intalni Olanda, vineri, de la ora locala 16:30, staff-ul tehnic roman nutrind sperante ca Emi Cate va fi recuperat pana la startul acestei partide.
Dar iata si marcatorii nationalei noastre in meciurile din Grupa D:

Romania – Slovacia 71-75 (18-15, 19-19, 19-22, 15-19)
Romania – CIOTLAUS (19 p, 1x3, 7 rec, 2 pase, 2 int), NICOLESCU (16 p, 4 rec, 1 pasa, 1 int, 2 cap), D. GHEORGHE (13 p, 5 rec, 1 pasa), POPA (7 p, 1x3, 11 rec, 2 pase, 3 int, 2 cap), CASALE (7 p, 3 rec, 2 pase, 1 int), T. GHEORGHE (5 p, 1x3, 3 pase, 1 int) si IONESCU (4 p, 4 rec, 2 int). A mai evoluat PETRACHE (1 rec), iar pe banca au mai fost CATE, POTCOAVA, BOLONI si M. ANDREI.

Bosnia&Hertegovina – Romania 73-58 (19-7, 12-18, 16-20, 26-13)
Romania – CIOTLAUS (18 p, 3x3, 5 rec, 1 pasa), POPA (10 p, 2x3, 8 rec, 2 int), CATE (9 p, 13 rec, 3 pase, 2 int), T. GHEORGHE (8 p, 2x3, 3 rec, 4 pase, 2 int), CASALE (7 p, 1 pasa, 2 int), NICOLESCU (3 p, 1x3, 4 rec, 3 pase), IONESCU (3 p, 1x3, 1 rec). Au mai evoluat M. ANDREI, PETRACHE si D. GHEORGHE (1 pasa).

Romania – Bulgaria 76-49 (22-11, 18-11, 21-15, 15-12)
Romania – CATE (19 p, 15 rec, 1 pasa, 2 int, 3 cap), IONESCU (17 p, 3x3, 2 rec, 1 pasa, 2 int), POPA (12 p, 2x3, 7 rec, 1 pasa, 2 cap), CIOTLAUS (12 p, 1x3, 10 rec, 4 pase), NICOLESCU (8 p, 10 rec, 5 pase, 2 int), T. GHEORGHE (5 p, 2 rec, 2 pase), PETRACHE (2 p, 1 int) si M. ANDREI (1 p, 1 rec). Au mai evoluat BOLONI (1 int), CASALE, D. GHEORGHE (1 pasa, 2 int, 1 cap) si POTCOAVA.

Croatia – Romania 100-67 (22-20, 19-10, 40-13, 19-24)

Romania – CATE (18 p, 16 rec, 4 pase, 1 cap), POPA (13 p, 2x3, 4 rec), CASALE (10 p, 1x3, 1 rec, 4 pase, 1 cap), CIOTLAUS (9 p, 1x3, 4 rec, 1 pasa, 1 int), NICOLESCU (7 p, 1x3, 3 rec, 2 int), T. GHEORGHE (3 p, 1x3, 1 rec, 2 pase), M. ANDREI (3 p, 1x3, 1 rec, 1 pasa), POTCOAVA (2 p) si IONESCU (2 p, 1 rec, 1 pasa, 1 cap). Au mai evoluat BOLONI (1 pasa, 1 int), PETRACHE si D. GHEORGHE (1 rec).

In urma rezultatelor din prima faza, iata cum arata clasamentul final al Grupei D: