Romanii, victoriosi in NCAA

Echipa internationalului roman Vlad Moldoveanu, American Eagle University, a inregistrat, sambata noapte, o noua victorie in Patriot League, dupa ce a reusit sa treaca si de Lafayette, cu scorul de 73-60 (37-23). “A fost o victorie teribila si ne bucura ca a fost asa”, a spus antrenorul “Vulturilor”, Jeff Jones, care a adaugat ca si-a dorit ca baietii lui sa-i raspunda la comenzi “si au facut-o!”. In fata a 3.000 de fani, care au luat loc in tribunele impresionantei Bender Arena, extrema de forta a Romaniei, Vlad Moldoveanu, a jucat 34 de minute, timp in care si-a trecut in cont 17 puncte, 4 recuperari si 3 pase decisive. Urmatorul meci al AU este programat pentru 6 februarie, impotriva echipei Lehigh (pe teren propriu, “Vulturii” s-au impus pe 8 ianuarie, cu 82-75).
Tot in campionatul universitar nord-american, dar in ACC, echipa internationalului roman Catalin Baciu, Clemson Tigers University, a dispus pe teren propriu, in Littlejohn Coliseum, de Florida State, cu scorul de 62-44 (27-18). Pivotul clujean Catalin Baciu a intrat sambata noapte pe teren doar un minut si nu a inscris nici un punct. Urmatoarea partida a “Tigrilor” va avea loc in data de 2 februarie, la Charlottesville, impotriva echipei universitatii Virginia.