SCM U Craiova a capotat la Kumanovo

Singura reprezentanta a baschetului masculin autohton prezenta in actuala editie a EuroHold Balkan League, SCM U Craiova, a pierdut jocul sustinut marti seara in Macedonia, elevii antrenorului Andjelko Mandic capotand in fata KK Kumanovo 2009, cu scorul de 60-73 (7-23, 14-12, 16-20, 23-18).

Dupa un drum lung si istovitor si dupa un joc foarte greu disputat duminica seara in sezonul regular al LNBM, SCM U Craiova nu a mai gasit resursele necesare pentru a realiza o noua victorie in EuroHold Balkan League. Acuzand din plin oboseala, oltenii au debutat anevoios pe terenul echipei KK Kumanovo 2009, astfel ca dupa primul sfert tabela de marcaj indica 23-7 in favoarea gazdelor. Loviti in orgoliu, baschetbalistii romani au incercat sa echilibreze disputa in urmatoarele minute si au pornit intr-o cursa de urmarire, dar gazdele au fost o nuca mult prea tare. In aceste conditii, in ciuda schimbarilor de efectiv din teren, la pauza mare scorul a fost favorabil echipei antrenate de Goran Dimitrijevskj: 35-21. La reluare, SCM U Craiova a incercat din rasputeri sa faca fata ritmului alert impus de gazde, dar apararea a cedat din nou si gazdele s-au distantat la finalul sfertului al treilea la 55-37. In ultimele zece minute, reprezentanta nostra are o noua zvacnire de orgoliu, insuficienta insa pentru a mai recupera handicapul, fluierul final al arbitrilor consemnand victoria gazdelor din Kumanovo, cu scorul de 73-60.
Conform datelor oficiale, punctele SCM U Craiova au fost realizate de KOVACS (11 p, 3x3, 5 rec), DJAMBIC (9 p, 1x3, 8 rec, 6 pase, 1 int), MOCANU (8 p, 4 rec), MARIC (7 p, 1x3, 6 rec, 4 pase, 2 int), SOKK (7 p, 2x3, 1 rec, 1 int), POPESCU (6 p, 1 rec), SEALS (5 p, 2 rec, 3 int), BUREAU (2 p, 3 rec), TOPCOV (2 p, 1 rec), CAPUSAN (2 p, 4 rec, 1 int).

Programul din sezonul regular al BIBL

Conform calendarului competitional prezentat de oficialii Eurohold Balkan League, SCM U Craiova va sustine jocurile din sezonul regular dupa urmatorul program:

30.10.2013 SCM U Craiova - KK Teodo (Muntenegru)
13.11.2013 KK Kozuv (Mecedonia) – SCM U Craiova
28.11.2013 BC Balkan Botevgrad (Bulgaria) – SCM U Craiova
03.12.2013 KB Peja (Kosovo) – SCM U Craiova
05.12.2013 KB Sigal Pristina (Kosovo) – SCM U Craiova
08.01.2014 SCM U Craiova – Galil Gilboa (Israel)