SCM U Craiova a cedat din nou in Eurohold Balkan League

Singura reprezentanta a baschetului romanesc prezenta in faza grupelor Eurohold Balkan League, SCM U Craiova, a inregistrat, marti seara, o noua infrangere in competitia balcanica, gruparea pregatita de antrenorul Andelko Mandic cedand in fief-ul echipei KB Sigal Pristina, cu scorul de 76-92 (25-22, 17-26, 21-20, 13-24).

Dupa un start nefast saptamana trecuta, cand a fost nevoita sa se recunoasca invinsa chiar in fata propriilor suporteri de incomoda grupare macedoniana KK Kozuv, echipa SCM U Craiova a plecat cu ganduri mari in Kosovo, chiar daca a facut deplasarea fara actualul cosgeter al LNBM, Zoran Krstanovic. De altfel, inca de la debutul partidei gazduite de Palatul Sporturilor din Pristina, baschetbalistii din Banie au fortat desprinderea si au iesit cu un mic “bonus” din primul sfert: scor 25-22. Gazdele au schimbat registrul tactic si au inceput sa-si domine clar adversarul sub ambele panouri in urmatoarele zece minute, reusind sa revina la conducere pe tabela si sa intre la vestiare cu un avans de sase puncte: scor 48-42. La reluare, reprezentanta noastra incearca din rasputeri sa echilibreze jocul si reuseste sa reduca din handicap la finele celui de-al treilea sfert: scor 68-63. Din nefericire pentru olteni, ultimul sfert a apartinut din nou gazdelor, care s-au desprins clar in invingatori, gratie jocului foarte bun al trioului Berisha – McGhee - Mazreku, astfel ca fluierul final al arbitrilor a “inghetat” tabela la scorul de 92-76 in favoarea KB Sigal Pristina.
Conform datelor statistice, punctele gruparii din Craiova au fost realizate de BOJOVIC (22 p, 2x3, 7 rec, 2 pase), VUCUROVIC (18 p, 2x3, 8 rec, 2 pase, 1 int), BUREAU (12 p, 3 rec, 2 pase, 3 int, 1 cap), ANDREI (10 p, 3x3, 3 rec, 2 pase), OTOVIC (7 p, 1 rec, 9 pase, 3 int), SANTA (7 p, 3 rec, 2 pase, 1 cap). Au mai evoluat PETRISOR (2 rec, 2 pase), DAMIAN (2 rec), CIOTLAUS (1 rec) si CORNEANU. De la gazde s-au remarcat BERISHA (27 p, 5x3, 8 rec, 7 pase, 1 int), McGHEE (22 p, 2x3, 10 rec, 3 pase, 1 int, 1 cap) si MAZREKU (22 p, 1x3, 9 rec, 2 pase).
Mai jos, va prezentam programul jocurilor pe care SCM U Craiova le mi are de sustinut in cadrul Grupei B din Eurohold Balkan League: