SCM U Craiova a cedat in fata detinatoarei trofeului BIBL

Singura reprezentanta a baschetului masculin romanesc inscrisa in actualul sezon al Ligii Balcanice, SCM U Craiova, a capotat, miercuri seara, in fata propriilor suporteri, echipa pregatita de Milan Nisic fiind invinsa de puternica grupare israeliana Galil Gilboa. La capatul unui joc echilibrat, detinatoarea trofeului BIBL s-a impus in Sala Polivalenta din Craiova, cu scorul de 80-70 (22-25, 21-13, 20-19, 17-13), intr-un meci in devans care a contat pentru etapa a XI-a din Eurohold Balkan League.

Primul joc din 2014 din cadrul sezonului regular al Eurohold Balkan League a adus fata in fata in Sala Polivalenta din Banie echipele SCM U Craiova si Galil Gilboa, oltenii avand o misiune extrem de dificila in fata castigatoarei trofeului BIBL din editia trecuta. Fara sa tina cont de galoanele oaspetilor, baschetbalistii pregatiti de Milan Nisic au incercat sa gaseasca solutii pentru a-si impune ritmul si dupa un debut ceva mai ezitant au reusit in finalul primului sfert sa treaca la conducere pe tabela de marcaj: scor 25-22. Sustinute frenetic si de public, gazdele continua si in debutul celui de-al doilea sfert sa se mentina in avantaj dupa primele actiuni, dar oaspetii riposteaza prompt si-si demonstreaza forta ofensiva incredibila, revenind spectaculos cu un run de 15-0 si intrand la vestiare cu un avans de cinci puncte: scor 43-38. La reluare, echilibrul se mentine pe teren pe toata durata celui de-al treilea sfert, in ciuda faptului ca ambele echipe au cautat sa gaseasca brese in apararea adversa pentru a se desprinde pe tabela, astfel ca inaintea ultimelor zece minute scorul era favorabil tot oaspetilor, cu 63-57. In ultimul sfert, oltenii au cautat cu disperare sa revina in avantaj, dar israelienii au ripostat de fiecare data iar prin plusul de experienta competitionala au reusit sa-si conserve avantajul, castigand intr-un final incins, cu scorul de 80-70.
Conform datelor statistice, punctele gazdelor au fost realizate de POPESCU (13 p, 4 rec, 1 int), SEALS (13 p, 3x3, 4 rec, 3 pase), BUREAU (12 p, 3 rec, 3 pase), SOKK (10 p, 1x3, 3 rec, 2 pase), KOVAC (9 p, 3x3, 7 rec, 2 pase), TYLER (4 p, 2 rec, 1 cap), CAPUSAN (4 p, 3 rec, 1 int), HALLIK (3 p, 1x3, 3 rec) si MARIC (2 p, 1 rec, 2 pase, 1 int). De la oaspeti s-a remarcat SIMS (25 p, 1x3, 6 rec, 3 pase, 1 cap).

9. KK Teodo – 9 puncte (1-7)

Dar iata si programul meciurilor pe care SCM U Craiova le mai are de disputat in cadrul sezonului regular al Ligii Balcanice: