SCM U Craiova a cedat in fief-ul BC Levski Sofia

Singura reprezentanta a LNBM prezenta in actuala editie a Eurohold Balkan League, SCM U Craiova, a ratat, marti seara, oportunitatea de a-si adauga in palmares o noua victorie importanta in sezonul regular al intrecerii balcanice intercluburi, gruparea pregatita de Milan Nisic cedand cu greu in fief-ul incomodei echipe bulgare BC Levski Sofia, cu scorul de 73-84 (24-13, 18-21, 15-20, 16-30).

Dupa succesul obtinut pe teren propriu in fata liderului la zi al Eurohold Balkan League, SCM U Craiova a plecat spre Sofia increzatoare in sansele ei de a obtine o noua victorie in fata BC Levski, avand si avantajul moral de la meciul tur, cand oltenii s-au impus cu 73-71. De altfel, reprezentanta noastra in Liga Balcanica si-a exprimat intentiile inca din primul sfert, cand au trecut rapid peste emotiile de debut si au preluat initiativa pe teren, spre stupefactia asistentei din Universiada Hall din Sofia. Fara sa stea prea mult pe ganduri, Sokk, Seals, Bureau, Capusan si Tyler au reusit sa gaseasca solutii de anihilare a ofensivei adverse si au punctat decisiv, marind diferenta pe tabela in finalul primului sfert la un incredibil 24-13. Lovite in orgoliu, gazdele au ripostat prompt in urmatoarele zece minute si au incercat sa echilibreze disputa din teren, dar oltenii au gasit solutii sa-si conserve avantajul si au intrat la vestaire cu un avans de opt puncte: scor 42-34. La reluare, oaspetii au inceput sa dea semne ca cedeaza inexplicabil in fata ofensivei bulgare, BC Levski declansand un tavalug greu de stavilit, astfel ca avansul oltenilor s-a diminuat in finalul celui de-al treilea sfert pana la trei puncte: 57-54. Ultima parte a jocului a fost un adevarat cosmar pentru SCM U Craiova, dupa ce bulgarii au reusit sa preia definitiv initiativa pe teren, punand si o presiune fantastica pe defensiva olteana. In aceste conditii, fluierul final al arbitrilor a consemnat victoria echipei BC Levski, cu scorul de 84-73, spre bucuria asistentei, in vreme ce baschetbalistii pregatiti de Milan Nisic au parasit terenul cu capul plecat, dezamagiti ca au ratat o oportunitate de a se aseza in fotoliul de lider al BIBL.

Programul si clasamentul BIBL

In urma acestui rezultat, BC Levski urca pe pozitia a doua in ierarhia BIBL iar SCM U Craiova a coborat pe locul al patrulea. Dar iata si clasamentul la zi:

9. KK Teodo – 10 puncte (1-8)

Mai jos va prezentam si programul meciurilor pe care SCM U Craiova le mai are de disputat in cadrul sezonului regular al Ligii Balcanice: