SCM U Craiova a cedat in prelungiri in fieful detinatoarei trofeului Balkan League

Singura reprezentanta a LNBM prezenta in Eurohold Balkan League, SCM U Craiova, a fost foarte aproape, miercuri seara, sa obtina un succes istoric in sezonul regular al BIBL, gruparea pregatita de antrenorul Milan Nisic cedand cu greu, dupa prelungiri, pe terenul puternicei echipe israeliene Galil Gilboa, detinatoarea trofeului balcanic, cu scorul de 78-85 (10-20, 19-18, 17-20, 25-13, 7-14).

Decisi sa nu rateze nici o ocazie de a-si asigura calificarea in play-off-ul Eurohold Balkan League, mai ales ca isi doresc foarte mult sa organizeze Final 4 BIBL, reprezentanta noastra in intrecerea balcanica, SCM U Craiova, a plecat in Israel cu ganduri mari. Si chiar daca urmau sa evolueze in fief-ul detinatoarei trofeului balcanic, puternica echipa Galil Gilboa, baschetbalistii pregatiti de Milan Nisic au fost extrem de motivati la jocul de miercuri seara. Iar asta s-a oglindit in evolutia scorului, oltenii reusind nu numai sa tina piept minute bune tavalugului israelian, ba chiar au si fost foarte aproape sa obtina o victorie de rasunet. De altfel, dupa un debut ceva mai greoi, in care gazdele au reusit sa-si impuna ritmul si sa domine disputa din teren in primul sfert, scor 20-10, oaspetii au dat semne ca sunt decisi sa echilibreze situatia si au inceput o cursa nebuna de urmarire, ofensiva olteana reusind sa destabilizeze de multe ori reduta ridicata de Galil Gilboa, astfel ca la pauza scorul era de 38-29 in favoarea gazdelor. La revenirea de la vestiare, echilibrul s-a mentinut in continuare pe teren, initiativa fiind preluata alternativ de cele doua echipe, asa ca finalul celui de-al treilea sfert a consemnat o diferenta de 12 puncte in favoarea campioanei balcanice en-titre, scor 58-46. Ultima parte a scos la rampa o echipa oaspete greu de oprit, craiovenii reusind si un incredibil “run” de 11-0 pe final, fapt care a facut ca fluierul arbitrilor sa “inghete” tabela la finalul timpului regulamentar de joc la scor egal: 71-71. In prelungiri, plusul de experienta al gazdelor si-a spus cuvantul si Galil Gilboa s-a impus cu 85-78, spre dezamagirea reprezentantei noastre, care a scapat printre degete un succes istoric.
Conform datelor statistice, punctele echipei SCM U Craiova au fost marcate de KOVAC (22 p, 5x3, 2 rec, 1 pasa, 2 int), SOKK (15 p, 1x3, 3 rec, 5 pase, 2 int), TYLER (10 p, 8 rec, 2 int, 1 cap), BABIC (10 p, 2x3, 1 rec, 4 pase, 2 int), POPESCU (7 p, 7 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap), CAPUSAN (6 p, 4 rec, 2 pase), BUREAU (4 p, 4 rec, 1 pasa, 1 cap), SEALS (4 p, 6 rec). A mai evoluat GAVRILA (2 rec, 1 pasa). De la gazde s-a remarcat SIMS (26 p, 10 rec, 1 int).

Clasamentul si programul BIBL

In urma acestui rezultat, SCM U Craiova stationeaza pe pozitia a treia in clasament, in vreme ce BC Galil Gilboa urca pe locul 2. Dar iata clasamentul BIBL la zi:

9. KK Kozuv – 17 puncte (4-9)

Conform calendarului competitional, SCM U Craiova mai are de disputat urmatoarele partide in sezonul regular al Eurohold Balkan League: