SCM U Craiova la a doua victorie in EUROHOLD BALKAN LEAGUE

Singura reprezentanta a baschetului masculin romanesc in actualul sezon al Eurohold Balkan League, SCM U Craiova, a inregistrat, marti seara, cea de-a doua victorie pe teren poropriu, echipa pregatita de Andjelko Mandic impunandu-se in fata gruparii muntenegrene KK Teodo Tivat, cu scorul de 87-76 (18-19, 19-16, 21-20, 29-21).

Sustinuta de un public avid de baschet, care nu a mai umplut, insa, pana la refuz tribunele Salii Polivalente din Banie, echipa pregatita de Andjelko Mandic a mai facut o “victima”, marti seara, in sezonul regular al Eurohold Balkan League, de aceasta data SCM U Craiova reusind sa se impuna in fata reprezentantei Muntenegru, KK Teodo Tivat. Dupa un debut foarte incins si echilibrat, in care ambele echipe au fortat nota fara prea mare succes pentru a se desprinde pe tabela de marcaj, oaspetii au iesit din primul sfert cu un avantaj minim, gratie unui joc colectiv ceva mai pragmatic in ofensiva. Decisi sa ramana neinvinsi pe teren propriu, craiovenii isi pun la punct defensiva si pornesc in forta in cel de-al doilea sfert, preluand rapid initiativa pe teren. Cu Djambic in zi foarte buna, coordonatorul de joc sarb fiind de multe ori si inger si demon, gazdele reusesc sa intre la vestiare cu un avans fragil, de doar un cos: scor 37-35. La reluare, echilibrul se mentine atat pe teren, cat si pe tabela de marcaj, astfel ca in ultimul sfert se intra de la scorul de 58-55. Impinsi de la spate si de public, care a dovedit pe alocuri ca poate fi al saselea jucator, SCM U Craiova reuseste in ultimele zece minute sa se desprinda in castigatoare, fluierul final al arbitrilor consemnand victoria echipei locale, cu scorul de 87-76. Succes care pozitioneaza pe SCM U Craiova pe podium, la egalitate de puncte cu liderul KK Kozuv.
Conform datelor statistice, punctele victoriei craiovene au fost realizate de DJAMBIC (22 p, 4x3, 5 rec, 6 pase), KOVAC (12 p, 3x3, 2 rec, 1 int), TOPCOV (10 p, 8 rec, 1 pasa, 2 int, 1 cap), SOKK (8 p, 2x3, 5 rec, 2 pase), CAPUSAN (8 p, 5 rec, 3 pase), POPESCU (8 p, 2x3, 2 rec, 2 pase), BUREAU (8 p, 2 rec, 1 int), MARIC (7 p, 1x3, 4 rec, 6 pase, 1 int), MOCANU (2 p, 3 rec), SEALS (2 p, 1 pasa). De la oaspeti s-a remarcat DJIKANOVIC (18 p, 1x3, 9 rec, 1 pasa, 1 int).

Programul si clasamentul din sezonul regular al BIBL

Conform calendarului competitional prezentat de oficialii Eurohold Balkan League, SCM U Craiova va sustine jocurile din sezonul regular dupa urmatorul program:

13.11.2013 KK Kozuv (Mecedonia) – SCM U Craiova
28.11.2013 BC Balkan Botevgrad (Bulgaria) – SCM U Craiova
03.12.2013 KB Peja (Kosovo) – SCM U Craiova
05.12.2013 KB Sigal Pristina (Kosovo) – SCM U Craiova
08.01.2014 SCM U Craiova – Galil Gilboa (Israel)