SCM U Craiova pierde din cadenta in Balkan League

Singura reprezentanta a baschetului masculin romanesc prezenta in actualul sezon al Eurohold Balkan League, SCM U Craiova, pare sa nu mai regaseasca gustul victoriei in intrecerea balcanica, marti seara, echipa pregatita de Milan Nisic cedand pe terenul echipei KB Peja, cu scorul de 65-80 (12-19, 16-22, 18-24, 19-15). Astfel, SCM U Craiova ocupa locul 6 in topul BIBL, cu doua victorii si patru infrangeri, si va juca maine seara in fief-ul unei alte reprezentante din Kosovo, KB Sigal Pristina, de la ora 18:30, jocul urmand sa fie transmis pe TVR 3.

SCM U Craiova incearca din rasputeri sa gaseasca din nou drumul succesului in Eurohold Balkan League, dar, din nefericire, baschetbalistii antrenati de Milan Nisic nu reusesc sa obtina victoria. Asa s-a intamplat si marti seara, pe terenul echipei kosovare KB Peja, oltenii cedand intr-un meci in care au fost dominati in trei din cele patru sferturi. De altfel, gazdele si-au dorit din plin sa sparga gheata in BIBL si au fortat nota inca din primele minute, reusind in primul sfert sa se distanteze pe tabela pana la 19-12. Dominarea celor de la KB Peja a continuat si in cel de-al doilea sfert, in ciuda unor incercari ale oaspetilor sa revina in joc, astfel ca la pauza tabela de marcaj indica o diferenta destul de consistenta in favoarea kosovarilor: scor 41-28. Reveniti de la vestiare cu un plus de motivatie, oltenii incearca sa micsoreze diferenta, dar ratarile din atac si greselile copilaresti din aparare isi pun din nou amprenta pe scor, gazdele iesind din cel de-al treilea sfert cu un avans de 19 puncte: 65-46. Ultimele zece minute apartin reprezentantei noastre, care n-a avut, insa, puterea sa revina miraculos, iar fluierul final al arbitrilor a inregistrat o victorie clara a gazdelor, cu 80-65.
Conform datelor statistice, punctele SCM U Craiova au fost parafate de BUREAU (19 p, 4 rec, 1 pasa, 3 int), POPESCU (13 p, 5 rec, 1 pasa, 1 int),SOKK (8 p, 2 rec, 1 pasa), SEALS (7 p, 1x3, 3 rec, 2 pase, 1 int), HALLIK (6 p, 2x3, 1 rec), KOVAC (5 p, 1x3, 4 rec, 2 pase, 1 cap), TOPCOV (4 p, 1 int), CAPUSAN (2 p, 1 rec) si MOCANU (1 p, 2 rec, 1 pasa). A mai jucat MARIC (2 rec, 6 pase). De la gazde s-a remarcat SAPTAHOVIC (24 p, 4x3, 3 rec, 2 pase).

Clasamentul si programul BIBL

In urma acestui rezultat, iata cum arata clasamentul EuroHold Balkan League:

1. KK Kozuv 10 puncte (6 jocuri)
2. KK Kumanovo 9 puncte (5 jocuri)
3. KB Sigal Pristina 9 puncte (5 jocuri)
4. Galil Gilboa 8 puncte (5 jocuri)
5. BC Levski 8 puncte (5 jocuri)
6. SCM U Craiova 8 puncte (6 jocuri)
7. BC Balkan 7 puncte (5 jocuri)
8. KK Teodo 7 puncte (6 jocuri)
9. KB Peja 6 puncte (5 jocuri)

Conform calendarului competitional, SCM U Craiova va mai sustine urmatoarele jocuri in sezonul regular BIBL:

05.12.2013 KB Sigal Pristina (Kosovo) – SCM U Craiova
08.01.2014 SCM U Craiova – Galil Gilboa (Israel)