SCM U Craiova pierde din nou in deplasare in Balkan League

Singura reprezentanta a baschetului masculin romanesc prezenta in Balkan League, SCM U Craiova, n-a reusit sa bifeze o noua victorie in sezonul regular al BIBL, echipa pregatita de Milan Nisic cedand pe terenul gruparii macedoniene KK Kozuv, cu scorul de 78-84 (14-26, 19-18, 14-20, 20-31), intr-un joc care a fost capul de afis al rundei a IV-a.

Inintea jocului de miercuri seara din Macedonia, echipele KK Kozuv si SCM U Craiova isi imparteau pozitia de lider in topul BIBL, astfel ca jocul se anunta a fi unul pe muchie de cutit. Asa a si fost in cele din urma derby-ul de la Kozuv, gruparea macedoniana reusind, insa, sa-si fructifice avantajul terenului propriu, dupa un start mai anevoios al oltenilor. De altfel, acuzand si oboseala unui drum lung si istovitor, baschetbalistii craioveni au intrat ceva mai greu in meci, greselile si ratarile din debutul jocului fiind speculate la maxim de gazde, care s-au distantat pe tabela in primul sfert pana la 26-14. Usor-usor, oltenii au marit ritmul in sfertul al doilea si au reusit sa echilibreze situatia din teren, dar gazdele si-au conservat avantajul obtinut in primele zece minute si au intrat la vestiare cu un avans de 11 puncte: scor 44-33. Sprijinita si de public, KK Kozuv preia din nou intiativa dupa ce revine pe teren iar scorul capata usoare proportii in sfertul al treilea, in ciuda eforturilor disperate ale reprezentantei LNBM, astfel ca se intra in ultima parte a jocului de la scorul de 64-47 pentru gazde. Loviti in orgoliu propriu, oaspetii pornesc in ultimele zece minute intr-o cursa nebuna de urmarire si recupereaza punct cu punct, dar timpul scurt face ca fluierul final sa consemneze victoria gazdelor, cu scorul de 84-78, succes care-i aduce gruparii macedoniene prima pozitie in clasament.
Conform datelor oferite de oficialii EUROHOLD BALKAN LEAGUE, punctele oaspetilor au fost marcate de TOPCOV (16 p, 2 rec), DZAMBIC (15 p, 3x3, 1 rec, 5 pase, 1 int), SEALS (13 p, 2x3, 5 rec, 1 pasa), BUREAU (11 p, 7 rec, 1 int), HALLIK (9 p, 3x3, 1 int, 1 cap), MARIC (5 p, 1x3, 2 rec, 3 pase, 1 int), KOVAC (3 p, 1x3, 1 pasa, 1 int), POPESCU (3 p, 2 rec, 1 int, 1 cap), SOKK (2 p, 3 rec, 4 pase) si MOCANU (1 p, 3 rec). De la invingatori s-au remarcat MIJAJLOVIC (18 p, 3x3, 2 rec, 4 pase, 2 int) si PEKOVIC (15 p, 1x3, 7 rec, 4 pase, 1 int).

Clasamentul si programul BIBL

In urma acestui rezultat, coroborat cu victoria obtinuta de BC Levski in fata KK Teodo, cu scorul de 91-85, si de succesul obtinut de KK Kumanovo 2009 in disputa cu KB Peja, cu scorul de 93-85, iata cum arata clasamentul BIBL:

1. KK Kozuv 7 puncte (4 jocuri)
2. BC Levski 6 puncte (4 jocuri)
3. SCM U Craiova 6 puncte (4 jocuri)
4. KB Sigal Pristina 5 puncte (3 jocuri)
5. KK Kumanovo 5 puncte (3 jocuri)
6. KK Teodo 5 puncte (4 jocuri)
7. Galil Gilboa 4 puncte (2 jocuri)
8. BC Balkan 4 puncte (3 jocuri)
9. KB Peja 3 puncte (3 jocuri)

Conform calendarului competitional, SCM U Craiova va sustine jocurile din sezonul regular dupa urmatorul program:

28.11.2013 BC Balkan Botevgrad (Bulgaria) – SCM U Craiova
03.12.2013 KB Peja (Kosovo) – SCM U Craiova
05.12.2013 KB Sigal Pristina (Kosovo) – SCM U Craiova
08.01.2014 SCM U Craiova – Galil Gilboa (Israel)