SCM U Craiova revine in forta in EUROHOLD Balkan League

Singura reprezentanta a baschetului masculin romanesc prezenta in actualul sezon al Ligii Balcanice, SCM U Craiova, si-a trecut in cont, joi seara, o noua victorie in sezonul regular al BIBL, echipa pregatita de Milan Nisic reusind sa se impuna pe terenul incomodei grupari kosovare KB Sigal Pristina, cu scorul de 83-72 (21-16, 16-21, 27-14, 19-21).

Dupa doua infrangeri consecutive suferite in ultimele etape din EuroHold Balkan League, SCM U Craiova s-a “trezit” din corzi, joi seara, si a reusit sa obtina un succes extrem de important in Kosovo, pe terenul redutabilei echipe KB Sigal Pristina. De altfel, baschetbalistii din Banie au trecut rapid peste ultimul esec cu KB Peja, si au fortat serios nota in Sala Sporturilor din Pristina, demonstrand ca au un potential deosebit pentru a face fata adversarilor din BIBL. Imbatabila pe teren propriu, Sigal a inceput tare jocul cu reprezentanta noastra, dar riposta oltenilor a fost pe masura, astfel ca in primele doua sferturi ambele echipe s-au aflat in avantaj pe tabela de marcaj. Iar echilibrul din teren s-a oglindit in mod firesc si pe scorul de la pauza, echipele intrand la vestiare la egalitate: 37-37. La reluare, SCM U Craiova reuseste un spectaculos “run” de 9-0 si se distanteaza pe tabela, in ciuda eforturilor gazdelor de a opri tavalugul romanesc. Cu Seals, Maric si Kovac de neoprit, craiovenii termina in avantaj cel de-al treilea sfert, scor 64-51, si intra astfel pe teren in ultimele zece minute de joc si cu un plus psihologic. Ultima parte a disputei de la Pristina a fost din nou echilibrata, craiovenii reusind sa gestioneze foarte bine jocul si sa-si conserve avantajul, astfel ca fluierul final al arbitrilor a consemnat o victoriei importanta a reprezentantei noastre. Scor final 83-72 in favoarea SCM U Craiova iar KB Sigal Pristina inregistreaza, astfel, primul esec pe teren propriu din sezonul regular al Ligii Balcanice, diferenta de pe tabela fiind cauzata si de procentajul impresionant realizat de oaspeti la aruncarile de 3 puncte: 16-32 (50%)!
Conform datelor statistice, punctele invingatorilor au fost marcate de SEALS (24 p, 4x3, 3 rec, 3 pase, 1 int), KOVAC (17 p, 5x3, 3 rec, 1 pasa, 1 int), MARIC (16 p, 4x3, 4 rec, 6 pase, 2 int), POPESCU (9 p, 5 rec, 1 cap), HALLIK (9 p, 3x3, 2 rec, 1 pasa, 1 int), TOPCOV (4 p, 3 rec, 1 pasa, 1 cap) si BUREAU (4 p, 6 rec, 3 pase, 2 int). Au mai evoluat SOKK (1 rec, 3 pase) si CAPUSAN (1 rec). De la gazde s-a remarcat BERISHA (14 p, 2x3, 8 rec, 4 pase, 3 int).

Clasamentul si programul BIBL

In urma acestui rezultat, iata cum arata clasamentul EuroHold Balkan League:
1. KK Kumanovo 11 puncte (6 jocuri)
2. KK Kozuv 10 puncte (6 jocuri)
3. KB Sigal Pristina 10 puncte (6 jocuri)
4. SCM U Craiova 10 puncte (7 jocuri)
5. Galil Gilboa 8 puncte (5 jocuri)
6. BC Levski 8 puncte (5 jocuri)
7. KK Teodo 8 puncte (7 jocuri)
8. BC Balkan 7 puncte (5 jocuri)
9. KB Peja 6 puncte (5 jocuri)

Conform calendarului competitional, SCM U Craiova va mai sustine urmatoarele jocuri in sezonul regular BIBL: