SCMU Craiova a cedat cu greu la Kumanovo in TOP 8 Balkan League

Singura reprezentanta a baschetului romanesc din intrecerea balcanica, SCMU Craiova, a inceput cu stangul cursa din Grupa C a TOP 8 Balkan League, cedand cu greu in fief-ul gruparii KK Kumanovo 2009, cu scorul de 79-81 (17-26, 17-10, 24-23, 21-22), la capatul unui meci de infarct, in care baschetbalistii pregatiti de antrenorul Andelko Mandic au fost la un pas de victorie.

Calificata in premiera in faza secunda a Ligii Balcanice, SCMU Craiova a plecat in Macedonia cu ganduri mari, dornica sa dea lovitura pe terenul gruparii KK Kumanovo 2009 si sa obtina un nou rezultat notabil. Mai ales ca, un eventual succes obtinut in deplasare, le sporea considerabil sansele de calificare in faza superioara. In cele din urma, insa, intr-un final de infarct, SCMU Craiova a scapat printre degete victoria si a cedat, cu 79-81, platind “tribut” din cauza debutului nefast din primul sfert. De altfel, in afara debutului modest din prima parte, scor 17-26 la finalul primului sfert, baschetbalistii din Banie au reusit sa controleze foarte bine jocul si si-au impus ritmul pe durata urmatoarelor sferturi, revenind spectaculos in final dar nereusind sa gaseasca resursele necesare pentru a smulge punctele puse la bataie pentru echipa invingatoare.
Conform datelor statistice, punctele SCMU Craiova au fost realizate de BOZOVIC (20 p, 2x3, 10 rec, 2 pase, 1 cap), MICIC (17 p, 1x3, 4 rec, 3 pase), SANTA (11 p, 7 rec, 3 int), ANDREI (11 p, 3x3, 4 rec, 2 pase), MAROJEVIC (8 p, 2 rec, 2 pase, 1 int, 1 cap), BOSNJAK (5 p, 1x3, 3 rec), BOLTIC (4 p, 7 rec, 4 pase, 2 int, 1 cap), PETRISOR (3 p, 1x3, 2 rec). De la invingatori s-a remarcat KOSTOSKI (19 p, 3x3, 6 rec, 11 pase).

In urma acestui rezultat, coroborat cu victoria obtinuta de liderul KB Peja in fata KK Mornar, cu scorul de 87-80, iata cum arata clasamentul Grupei C:

1. KB Peja – 6 puncte (3 victorii)
2. SCMU Craiova – 4 puncte (1 victorie, 2 infrangeri)
3. KK Kumanovo 2009 – 4 puncte (1 victorie, 2 infrangeri)
4. KK Mornar – 4 puncte (1 victorie, 2 infrangeri)

Conform calendarului competitional, SCMU Craiova mai are de sustinut urmatoarele partide in TOP 8 Balkan League:
10.02.2015
KB Peja – SCMU Craiova
17.02.2015
SCMU Craiova – KB Peja
04.03.2015
SCMU Craiova – KK Kumanovo 2009

Reamintim ca in faza superioara se vor califica primele trei echipe din Grupele C si D, astfel: prima clasata accede direct in semifinale; echipele clasate pe locurile 2 si 3 vor juca, in crucis, tur-retur, in sferturile de finala ale Balkan League.