SCMU Craiova accede, in premiera, in sferturile de finala ale Balkan League!

Singura reprezentanta a baschetului masculin romanesc prezenta in actualul sezon al Eurohold Balkan League, SCMU Craiova, a reusit sa se califice in sferturile de finala ale competitiei balcanice, desi gruparea pregatita de antrenorul Andelko Mandic a cedat, marti seara, in propriul fief, in fata puternicei echipe KK Kumoanovo 2009, cu scorul de 74-75 (21-22, 13-21, 20-15, 20-17), in ultimul meci din aceasta faza. In urma acestui esec, baschetbalistii din Banie au pierdut prima pozitie din clasamentul Grupei C, care le-ar fi asigurat prezenta directa in semifinale, dar au obtinut, totusi, calificarea, in premiera, in sferturile de finala ale BIBL, realizand astfel cea mai valoroasa performanta din istorie.

Sala Polivalenta din Craiova a gazduit, marti seara, marea batalie pentru prima pozitie a clasamentului Grupei C din faza a doua a Eurohold Balkan League, echipa locala SCM Universitatea primind replica puternicei echipe KK Kumanovo 2009. O intalnire cu o miza uriasa pentru cele doua echipe, dar mai ales pentru gazde, care daca obtineau victoria castigau accesul direct in semifinalele BIBL, iar in caz contrar, indiferent de rezultatul care se va inregistra in data de 4 martie, la intalnirea dintre KK Mornar si KB Peja, primeau vizele pentru sferturile de finala. In acest context, disputa a demarat sub semnul echilibrului, ambele combatante incercand sa gaseasca solutii de a se distanta pe tabela. Ceva mai pragmatici in ofensiva si cu o aparare extrem de mobila, oaspetii au avut un mic plus in primele doua sferturi, reusind sa intre la cabine cu un avans destul de consistent: scor la pauza, 34-43. La reluare, oaspetii par din nou stapani pe situatie, dar gazdele schimba maniera tactica si imprima un ritm de joc mai alert, declansand o cursa nebuna de urmarire care aproape ca si-a gasit finalitatea mult asteptata. Cu cinci secunde inainte de final, oaspetii conduceau cu un punct si aveau ultima posesie, dar scapa incredibil mingea in out! Sala se transforma intr-un adevarat vulcan, gazdele cauta sa gaseasca solutia optima pentru a inclina balanta victoriei in favoarea lor, dar aleg solutia unei ultime aruncari de la distanta care nu-si gaseste tinta si pastreaza, astfel, scorul intact pe tabela: scor final 74-75. Rezultat care aduce oaspetilor din Macedonia prima pozitie din clasamentul Grupei C si trebuie sa astepte ultimul rezultat pentru a vedea daca sunt calificati direct in semifinale, in vreme ce SCMU Craiova ramane doar cu satisfactia calificarii, in premiera, in sferturile de finala ale Eurohold Balkan League.
Conform statisticii, punctele SCMU Craiova au fost marcate de MICIC (19 p, 2x3, 5 rec, 4 pase), BOLTIC (14 p, 2 rec, 2 pase, 1 int), BOZOVIC (11 p, 11 rec, 3 pase, 2 int, 2 cap), ANDREI (9 p, 3x3, 1 rec, 1 pasa, 3 int), MAROJEVIC (8 p, 2 rec, 1 pasa, 2 int, 1 cap), BOSNJAK (6 p, 2x3, 5 rec, 1 int), SANTA (4 p, 4 rec), BUREAU (2 p, 6 rec, 2 cap), PETRISOR (1 p, 2 rec, 2 pase). De la invingatori s-a remarcat KOSTOSKI (23 p, 4x3, 6 rec, 4 pase, 1 int).

Mai jos, va prezentam declaratiile din finalul partidei ale celor doi antrenori:
Andelko Mandic (antrenor SCMU Craiova) – Felicit echipa din Kumanovo, care a meritat victoria in aceasta seara. Au fost echipa mai buna pe toata durata jocului iar noi nu am pierdut pe ultimul atac. Am fost speriati de la inceput si nu inteleg de ce, poate din cauza mizei si a presiunii foarte mari. Din pacate, acum ne-am facut viata mai complicata si trebuie sa asteptam ultimele rezultate ca sa vedem ce adversar vom avea in sferturile de finala. Trebuie sa le multumesc suporterilor care au venit sa ne sustina, dar din pacate nu am reusit sa castigam. De asemenea, nu trebuie sa uitam si ca am avut ceva probleme medicale in ultima saptamana.
Strashko Todorovikj (antrenor KK Kumanovo 2009) – Jucatorii mei au fost epuizati fizic, deoarece si-au impartit efortul intre meciurile din Liga Balcanica si cel din semifinalele Cupei Macedoniei, din week-end. Cu toate acestea, au dat randament maxim pe teren in aceasta seara si am obtinut a patra victorie consecutiva in aceasta grupa dar si a patra victorie in deplasare din acest sezon. Le multumesc jucatorilor mei iar gazdelor le doresc mult succes in continuare.

Clasament si program BIBL

In urma acestui rezultat, iata cum arata clasamentul Grupei C inaintea ultimului meci, dintre KK Mornar si KB Peja:
1. KK Kumanovo 2009 – 10 puncte (4 victorii, 2 infrangeri)
2. SCMU Craiova – 9 puncte (3 victorii, 3 infrangeri)
3. KB Peja – 8 puncte (3 victorii, 2 infrangeri)
4. KK Mornar – 6 puncte (1 victorie, 4 infrangeri)

Astfel, tinand cont de rezultate si de regulamentul competitiei, KK Kumanovo 2009 trebuie sa astepte rezultatul ultimului joc, pentru a vedea daca-si pastreaza pozitia si obtine accesul direct in semifinale (KB Peja a castigat ambele dispute cu KK Kumanovo 2009), in vreme ce SCMU Craiova nu mai poate pierde locurile 2 sau 3, care asigura calificarea in sferturile de finala.

In Grupa D, mai sunt de disputat inca trei meciuri, clasamentul fiind urmatorul:
1. KB Sigal Pristina – 8 puncte (3 victorii, 2 infrangeri)
2. KK Kozuv – 7 puncte (3 victorii, 1 infrangere)
3. BC Rilski Sportist – 6 puncte (2 victorii, 2 infrangeri)
4. KK Sutjeska – 6 puncte (1 victorie, 4 infrangeri)

Reamintim ca, in conformitate cu regulamentul BIBL, ocupantele locurilor 2 si 3 din Grupele C si D se califica in sferturile de finala (n.n. – faza in care se joaca in sistem eliminatoriu, tur-retur), in vreme ce ocupantele locului 1 se califica direct in semifinale.