Sepsi SIC Sf. Gheorghe si CSM Satu Mare se lupta azi pentru Cupa Romaniei

Primele doua echipe clasate in LNBF isi vor disputa in aceasta dupa-amiaza primul trofeu al sezonului 2017-2018 din baschetul feminin romanesc.

Ieri, in semifinale, nu s-a inregistrat nicio supriza, favoritele respectandu-si statutul.

In primul meci al zilei, SCM Timisoara a inceput curajos meciul cu gazdele de la Sepsi SIC, dar nu a rezistat in joc decat 10 minute. Dupa primul sfert, in conditiile unei rotatii extrem de scurte, elevele lui Mihai Coldea nu au mai putut face fata fizic puternicei garnituri covasnene. Sepsi SIC s-a impus net, dupa un final in care tehnicianul Zoran Mikes si-a permis sa-si menajeze titularele pentru finala. Rezultat final: 79-62.

A doua semifinala a opus o echipa - FCC ICIM Arad - care a intrat extrem de greu in joc uneia care a jucat solid si pragmatic (CSM Satu Mare). Desi toti spectatorii prezenti in Sepsi Arena se asteptau la un meci mai echilibrat, CSM Satu Mare a castigat fara probleme, scor 91-62.

Astazi, de la ora 17:30 se disputa finala competitiei. Meciul va fi transmis in direct de DIgiSport.