Sepsi SIC Sfantu Gheorghe a castigat Cupa Romaniei la baschet feminin

Intr-o atmosfera electrizanta creata de cei peste 2500 de suporteri prezenti in Sepsi Arena, Sepsi SIC Sfantu Gheorghe si-a adjudecat Cupa Romaniei, editia 2017-2018, la baschet feminin, dupa victoria cu 62-48 in fata echipei CSM Satu Mare.

Partida a inceput cu un forcing al elevelor lui Marius Doba, care conduceau cu 7-0 in minutul 6. Treptat insa, gazdele au revenit in joc si pana la finalul primului sfert au redus diferenta la doar 3 puncte, 6-9.

Urmatoarele 10 minute au consemnat o demonstratie de forta a baschetbalistelor de la Sepsi SIC care au castigat perioada cu 25-10 si au intrat la vestiare la adapostul unui avantaj de 12 puncte, intr-o repriza in care au beneficiat de doar 2 aruncari libere, ambele ratate de Denson.

Tot echipa din Sfantu Gheorghe a fost mai concentrata si in debutul partii secunde, inscriind 6 puncte fara sa primeasca vreunul, in primele 4 minute. A urmat o “tripla” a lui Denson, dar gazdele au inscris imediat la umratoarele 2 faze, prin Marshall si Godri-Parau. Jocul a curs apoi in continuare in aceeasi directie: spre cosul satmarencelor care au parut lipsite de luciditate mai ales in faza ofensiva, pierzand multe posesii. In minutul 30 scorul era 50-29. A urmat un ultim sfert castigat de echipa din Satu Mare, 19-16, insa trezirea nordicelor a venit mult prea tarziu pentru a mai putea ameninta superioritatea gazdelor.

Scor final 62-48, iar Sepsi SIC Sfantu Gheorghe castiga Cupa Romaniei dupa doi ani de la precedenta reusita.

Pentru Sepsi SIC au punctat: Marshall 21p + 10 rec, Godri-Parau 11 (1x3), Webb 8 (1x3), Kress 6, Stoenescu 5 (1x3), Fontaine 4, Hamilton-Carter 4, Kilin 3 (1x3).
Pentru CSM Satu Mare au inscris: Green 16 (3x3), Harrison 13 (1x3), Mandache 6, Baltic 6, Denson 5 (1x3), Solopova 2.