Serie de meciuri amicale pentru adversarele Romaniei

Adversarele reprezentativei nationale a Romaniei de la Eurobasket Women 2015, Franta si Muntenegru, se pregatesc intens in aceste zile pentru meciurile oficiale din Grupa A, care vor fi gazduite de Sala Sporturilor “Constantin Jude” din Timisoara, in perioada 11-15 iunie. Astfel, joi seara, vicecampioana Europei a inceput seria amicalelor pregatitoare pentru intrecerile europene cu un succes clar obtinut in fata selectionatei Marii Britanii, cu scorul de 81-54. In Halle Vacheresse din Roanne au fost prezenti 5.000 de spectatori iar jucatoarele antrenate de Valerie Garnier le-au oferit un adevarat spectacol. Cinciul de start a facut repede 12-3 si la finalul sfertului diferenta era de opt puncte. Britanicele au intors surprinzator de usor rezultatul, 24-25 in minutul 14, dar cu ajutorul unui timp de odihna Franta si-a revenit si la pauza mare era din nou in avantaj: scor 44-33. Mizem, Gruda si Ciak au fost motoarele echipei franceze in repriza secunda, gazdele aparandu-se foarte bine (14 interceptii), recuperand excelent (38 recuperari) si astfel au pus aproape 30 de puncte diferenta pe tabela. Sara Chevaugeon si Sarah Michel au debutat cu aceasta ocazie in nationala care detine medaliile olimpice de argint, in conditiile in care n-au fost folosite la acest joc Yacoubou, Cata-Chitiga si Salagnac.
Franta - Marea Britanie 81-54 (20-12, 24-21, 19-15, 18-6)
Franta - Endy Miyem (16 p, 6 rec), Diandra Tchatchouang (7 p, 6 pase), Sandrine Gruda (16 p, 7 rec), Celine Dumerc (8 p, 6 pase), Gaelle Skrela (9 p), Ingrid Tanqueray (6 p, 3 rec), Sara Chevaugeon (6 p), Marielle Amant (6 p), Anael Lardy (4 p), Helena Ciak (9 p, 8 rec), Sarah Michel (3 p, 4 rec) si Aby Gaye.
Urmatorul meci amical pentru „Les Bleus” este la Villeurbanne, cu Serbia.

Prima adversara a Romaniei la turneul final european, selectionata Muntenegru, n-a confirmat forma buna aratata zilele trecute in dubla cu Serbia si a cedat, joi seara, pe teren propriu, in fata Rusiei, cu scorul de 57-68. Iva Perovanovic (12 puncte, 5 recuperari), Jelena Skerovic si Irena Matovic (cate 9 puncte), au fost principalele marcatoare ale formatiei „Crvene” in partida in care a debutat si americanca Angelica Robinson, naturalizata pentru Eurobasket Women 2015.

Muntenegru - Rusia 57-68 (13-16, 15-15, 13-14, 16-23)
Muntenegru - Jelena Skerovic (9 p, 4 rec, 2 pase), Milica Jovanovic (5 p, 4 rec), Ana Pocek (3 p, 2 rec), Aleksandra Vujovic (5 p), Angelica Robinson (5 p, 7 rec), Jelena Vucetic, Snezana Aleksic (3 p), Milka Bjelica (4 p, 5 rec), Iva Perovanovic (12 p, 5 rec), Jovana Pasic (2 p) si Irena Matovic (9 p).