Steaua a obtinut a doua victorie in grupele EuroCup

Singura reprezentanta a baschetului masculine romanesc prezenta in EuroCup, CSA Steaua CSM Eximbank, a reusit, miercuri seara, sa-si treaca in cont a doua victorie din Grupa D, dupa ce baschetbalistii preagtiti de antrenorul Hristu Sapera s-au impus in fata incomodei Budugnost Podgorica, cu scorul de 81-75 (19-12, 24-17, 15-25, 23-21). In urma acestui succes, Steaua CSM Eximbank se mentine cu sanse reale in cursa de calificare in faza superioara, ros-albastrii fiind la egalitate de puncte cu Banvitspor si Budugnost in zona inferioara a clasamentului Grupei D.

Dornica sa ramana in cursa de calificare in faza superioara a EuroCup, CSA Steaua CSM Eximbank a inceput foarte bine disputa de aseara cu puternica Budugnost Podgorica, una dintre principalele rivale din batalia pentru biletele din Last 32. Avand si suportul publicului, care s-a adunat in numar destul de mare in tribunele Salii Polivalente din Bucuresti pentru a-si sustine favoritii, ros-albastrii au intrat in joc foarte motivati si au avut doua sferturi de vis, dominand razboiul de sub panouri, cat si lupta din defensiva, acolo unde a reusit sa construiasca un adevarat zid in fata ofensivei muntenegrene. In acest context, dupa 20 de minute de joc, gazdele au intrat la vestiare cu un avantaj consistent, scor 43-29, si lucrurile pareau a fi favorabile echipei antrenate de Hristu Sapera. La reluare, insa, oaspetii au declansat o urmarire spectaculoasa si, schimband putin “macazul”, au revenit in forta pe tabela si au redus din handicap, preluand chiar si conducerea in minutul 29, scor 53-54, dar Marinkovic si Szijarto au reusit sa readuca Steaua in avantaj pe finalul celui de-al treilea sfert cu doua reusite aclamate de cei peste 2.000 de fani. Astfel, in ultima parte a jocului s-a intrat de la scorul de 58-54 si sfertul se anunta a fi unul incendiar, ambele echipe fortand clar victoria. Sustinuta de public si dovedind un plus de pragmatism, Steaua reuseste sa se mentina pe val in ultimele zece minute, Amis, Nicoara, Subotic, Barac, Marinovic, Ikovlev si Rasic marcand puncte importante in economia jocului, in ciuda eforturilor disperate ale oaspetilor de a opri tavalugul advers. Dupa 63-63 in min. 34, gazdele rup din nou echilibrul din teren si incep sa gaseasca solutii foarte bune in atac iar Marinovic mareste diferenta pana la opt puncte cu doua minute inainte de final, 73-65 in min. 38. Moment din care incepe si razboiul nervilor tari de la linia de penalitate iar stelistii se dovedesc mult mai buni si la acest capitol, punctand cu sange rece de la libere si inchizand tabela, prin acelasi Marinovic, la scorul de 81-75. O victorie extrem de importanta, mai ales ca a fost obtinuta impotriva uneia dintre echipele cu pretentii la calificare, care mentine Steaua CSM Eximbank cu sanse reale in lupta pentru biletele din Top 32.
Conform datelor statistice, punctele succesului ros-albastrilor au fost realizate de MARINOVIC (18 p, 3x3, 4 rec, 3 pase), AMIS (15 p, 1x3, 10 rec, 2 pase, 1 cap), BARAC (11 p, 1x3, 3 rec, 3 pase, 1 int), RASIC (10 p, 3x3, 5 pase, 3 int), NICOARA (8 p, 6 rec, 1 int), LEE (6 p, 2 rec, 1 int), DRAGUSIN (5 p, 3 rec, 1 pasa), SZIJARTO (3 p, 1x3, 1 rec), IKOVLEV (3 p, 2 rec, 1 pasa), COOPER (2 p, 6 rec, 1 pasa, 1 cap). A mai evoluat M. PAUL. De la oaspeti s-a remarcat DRAGICEVIC (20 p, 2x3, 2 rec, 1 pasa).
In urma acestui succes, coroborat cu rezultatele inregistrate in runda a IV-a din Grupa D,  Unics Kazan a trecut de Trabzonspor, scor 78-64, si Banvit s-a impus in fata Aris Salonic, scor 96-84, iata cum arata clasamentul:

1. Unics Kazan 5 3 2 393-358   8p
2. Aris Salonic 5 3 2 374-366   8p
3. Trabzonspor 5 3 2 380-384   8p
4. Banvit Bandirma 5 2 3 411-412   7p
5. Buducnost Podgorica 5 2 3 359-364   7p
6. Steaua CSM Eximbank      5     2   3       355-388   7p

Conform sistemului competitional, primele patru clasate vor obtine calificarea in Last 32. Pe de alta parte, CSA Steaua CSM Eximbank mai are de sustinut urmatoarele partide: