Tigrii castiga in ACC, Vulturii pierd in Patriot League

Echipa internationalului roman Vlad Moldoveanu, American Eagle University, a pierdut din nou derby-ul Patriot League, fiind invinsa, miercuri seara, in “Sojka Pavilionde” din Lewisburg, de rivala Bucknell, cu scorul de 66-60 (36-28). Ca si in partida din ianuarie, “Vulturii” n-au rezistat presiunii fantastice impuse de jucatorii echipei Bucknell decat pana in minutul 36 (scor 57-57) si au cedat pe final, spre bucuria fanilor din tribune, care au aclamat victoria echipei favorite, dar si evolutia deosebita a principalului marcator, Mike Muscala (21 p, 10 rec). Extrema de forta a Romaniei a jucat 30 de minute, timp in care si-a trecut in cont 9 puncte si 6 recuperari. In urma acestui rezultat, Bucknell si-a intarit pozitia de lider in Patriot League, in vreme ce “Vulturii” raman pe locul secund. Sambata, 12 februarie, American University revine in Bender Arena pentru a primi replica echipei Colgate.
Tot in NCAA, Clemson Tigers University, echipa pivotului roman Catalin Baciu, a inregistrat o noua victorie in ACC, marti seara, dispunand in fata propriilor fani adunati in numar mare in Littlejohn Coliseum de echipa Boston College, cu scorul de 77-69 (30-27). Conform datelor oficiale, Catalin Baciu nu a fost prezent in lotul “Tigrilor” pentru acest meci. Sambata, 12 februarie, Clemson va primi pe teren propriu replica echipei North Carolina.