Tricolorele au acces in sferturile de finala ale Europenelor U18 fara infrangere!

Reprezentativa de junioare a Romaniei s-a clasat pe primul loc in Grupa C si s-a calificat in sferturile de finala ale FIBA U18 Women European Championship, Division B, dupa ce a castigat si ultimele doua partide din prima faza a competitiei de la Dublin, trecand de Israel, cu scorul de 63-54, si de Olanda, cu scorul de 62-50. Vineri, de la ora 20:30, nationala noastra de junioare pregatita de antrenorii Catalin Tanase, Larisa Toma si Monika Brosovszky-Boriga va juca in cadrul sferturilor de finala impotriva selectionatei similare a Marii Britanii, ocupanta locului secund in Grupa D.

Nationala de junioare a Romaniei a continuat parcursul ireprosabil din cadrul primei faze a FIBA U18 Women European Championship, Division B, intreceri care se desfasoara in aceste zile la Dublin, si a castigat prima pozitie din Grupa C fara infrangere. In ultimele doua meciuri din faza grupelor, decisive pentru economia calificarii in fazele superioare, tinerele noastre tricolore au avut din nou prestatii deosebite si au reusit sa depaseasca atat selectionata Israel, cu scorul de 63-54, cat si reprezentativa Olandei, cu scorul de 62-50. In urma rezultatelor inregistrate in faza inaugurala, faza in care doar Germania, Romania si Irlanda au reusit sa acumuleze punctaj maxim, cele mai valoroase opt echipe din cadrul intrecerilor de la Dublin au obtinut accesul in sferturile de finala.
Astfel, vineri, conform calendarului competitional anuntat de FIBA, grupa valorica 1-8 programeaza urmatoarele meciuri eliminatorii, cu precizarea ca invingatoarele vor avansa in careul de asi si continua lupta pentru promovarea in primul esalon continental: Polonia – Belarus; Irlanda – Israel; Germania-Portugalia; Romania – Marea Britanie.
Mai jos va prezentam si datele statistice oficiale inregistrate la ultimele jocuri sustinute de nationala Romaniei in prima faza a competitiei, precum si clasamentul final al Grupei C:

Romania – Israel 63-54 (16-5, 7-11, 20-21, 20-17)
Punctele nationalei noastre de junioare au fost marcate de POPESCU (17 p, 4x3, 8 rec, 1 pasa, 1 int), PARAU (13 p, 11 rec, 4 pase, 1 int), FERARIU (9 p, 1x3, 7 rec, 3 pase), ORBAN (8 p, 10 rec, 1 pasa, 1 cap), VIRJOGHE (8 p, 10 rec, 3 cap), DUMITRESCU (3 p, 3 rec, 2 pase, 2 int, 2 cap), SALATIOAN (2 p, 2 rec), GHITA (2 p, 2 rec, 1 cap), TANASE (1 p, 3 rec, 3 pase). A mai evoluat MANEA (2 rec, 1 int). De la adversare s-a remarcat TIROSH (23 p, 4x3, 4 rec, 7 int).

Olanda – Romania 50-62 (15-12, 9-18, 11-13, 15-19)
Punctele nationalei noastre de junioare au fost marcate de FERARIU (19 p, 1x3, 5 rec, 1 pasa, 2 int), VIRJOGHE (11 p, 5 rec, 1 int, 3 cap), DUMITRESCU (11 p, 7 rec, 1 pasa, 2 int), PARAU (9 p, 7 rec, 4 pase), GHITA (5 p, 3 rec, 1 pasa), ARMANU (3 p, 1x3, 3 rec, 1 pasa, 1 int), TANASE (2 p, 1 rec, 1 int), MANEA (2 p, 1 rec). Au mai evoluat POPESCU (1 rec, 1 pasa), ORBAN (4 rec, 1 pasa) si SALATIOAN (1 rec). De la adversare s-a remarcat BOUWER (15 p, 5 rec, 2 pase, 1 int).

GRUPA C
1. Romania – 10 p (5 victorii)
2. Israel – 9 p (4 victorii, 1 infrangere)
3. Olanda – 8 p (3 victorii, 2 infrangeri)
4. Norvegia – 7 (2 victorii, 3 infrangeri)
5. Georgia – 6 p (1 victorie, 4 infrangeri)
6. Elvetia – 5 p (5 infrangeri)

Mai multe informatii despre rezultate, clasamente, statistici si programul competitional pe - http://www.fiba.com/europe/u18bwomen/2017