Tricolorele s-au impus si in fata danezelor la Europenele U18 de la Bucuresti!

Reprezentativa de junioare a Romaniei a inregistrat a doua victorie in cadrul Grupei B de la Campionatul European, U18, Divizia B, intreceri care se deruleaza in aceste zile in Bucuresti, tricolorele pregatite de antrenorii Madalin Piperea, Liviu Manea si Romela Cristea reusind sa depaseasca si Danemarca, cu scorul de 70-61 (17-17, 24-22, 7-9, 22-13). Maine, nationala Romaniei va primi replica selectionatei Greciei, cu incepere de la ora 18:00, tot in Arena de Baschet.

Cea de-a doua zi a Campionatului European U18, feminin, Divizia B, competitie care se desfasoara in Sala Polivalenta Dinamo si Arena de Baschet din Bucuresti pana in data de 09 august, a adus fata-n fata in cadrul Grupei B echipele care au castigat in etapa inaugurala. Respectiv, nationala Romaniei, care a reusit sa treaca de Luxemburg, si selectionata similara a Danemarcei, echipa care a reusit sa puna la  colt Grecia intr-un joc deosebit de palpitant. In fata unei asistente numeroase, care a umplut din nou tribunele Arenei de Baschet, tricolorele pregatite de antrenorii Madalin Piperea, Liviu Manea si Romela Cristea au inceput in forta si s-au desprins la 6-0 pe tabela, lasand adversarul fara replica la primele actiuni. Danezele au spart gheata in cele din urma in minutul 2 si au echilibrat repede jocul (10-10 in min. 5), speculand foarte bine dominatia de sub panouri a trio-ului format din Svanholm (1,98 m!), Mortensen (1,86 m) si Mikkelsen (1,83 m). Depasite clar in lupta fizica de sub cos (n.n. – diferenta la recuperari a fost de 60-28 pentru oaspete!), baschetbalistele noastre au compensat foarte bine in joc printr-o aparare agresiva si extrem de eficace (n.n. – la capitolul interceptii, Romania a castigat detasat cu 19-5), astfel ca primul sfert s-a incheiat la egalitate, 17-17. Urmatoarele zece minute s-au desfasurat in acelasi regim, cu danezele controland clar jocul de sub panouri si reusind o desprindere, 17-26 in min. 13, in vreme ce tricolorele noastre au ripostat prin Ferariu, Podar si Ghizila cu agresivitate, fortand in multe actiuni adversarul sa greseasca (n.n. – Danemarca a avut 29 de mingi pierdute!), si au revenit spectaculos, preluand chiar conducerea la finalul sfertului, scor 41-39. La revenirea de la vestiare, lupta din teren s-a intensificat in dauna eficientei si echipele s-au intrecut pe rand in greseli si ratari, iar oscilatiile de scor au pastrat un echilibru si pe tabela pana la finele celui de-al treilea sfert, 48-48. Bazandu-se doar pe trei jucatoare (Pehadzic, Mortensen si Svanholm au marcat impreuna 55 de puncte), Danemarca a inceput sa piarda din ritm si viteza in ultima parte a jocului, antrenorul Madalin Piperea speculand foarte bine acest lucru si marind presiunea si mai mult printr-o aparare sufocanta, fapt care s-a oglindit perfect si pe tabela, de la 54-57 in min. 33 scorul ajunge 65-57 in min. 37! Un avantaj care s-a mentinut pana la fluierul final, in ciuda eforturilor disperate ale danezelor, dar Ferariu, Armanu, Ghizila si Podar au fost in continuare de neoprit si au conservat diferenta, scorul final de 70-61 consemnand, astfel, a doua victorie a Romaniei la acest turneu final european si un pas urias spre o calificare in seria valorica 1-8. Desi a fost un meci “nebun”, cu multe oscilatii de scor, putem spune fara sa gresim ca a fost o buna propaganda baschetului, publicul gustand din plin fazele spectaculoase si interceptiile de mare efect, dar mai ales victoria nationalei noastre pe final. O victorie extrem de muncita, datorata in primul rand apararii deosebite si a spiritului de echipa, prin care tricolorele noastre au reusit sa anihileze individualitatile oaspetelor.
Conform datelor statistice oficiale, punctele succesului tricolor au fost “parafate” de FERARIU (17 p, 1x3, 7 rec, 6 pase, 7 int, 3 cap), PODAR (13 p, 1 rec, 2 int), GHIZILA (12 p, 1x3, 2 pase, 3 int), ARMANU (12 p, 3x3, 1 int, 1 cap), CRETU (6 p, 1 rec, 2 int), MATEI (4 p, 5 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap), SERB (4 p, 6 rec, 2 int) si POP (2 p, 1 int). Au mai evoluat OLTEANU (5 rec) si RADU. De la daneze s-au remarcat MORTENSEN (26 p, 13 rec, 3 pase, 2 cap), SVANHOLM (15 p, 6 rec, 2 pase, 2 cap) si PEHADZIC (14 p, 1x3, 4 rec, 6 pase, 1 int).

In urmatorul joc din Grupa B, maine, de la ora 18:00, tot in Arena de Baschet, nationala Romaniei va intalni Grecia, echipa care a beneficiat astazi de pauza iar in prima runda a cedat in fata danezelor, cu scorul de 62-72.

Tot astazi, s-au inregistrat urmatoarele rezultate in runda a doua din faza grupelor preliminare:
Albania – Belarus 21-100 (Grupa A)
Elvetia – Turcia 33-53 (Grupa A)