Tricolorii au cedat si in fata Bulgariei la Europenele U16 de la Sofia

Nationala de cadeti a Romaniei a inregistrat al doilea esec in cadrul Grupei A de la Campionatul European U16, Divizia B, intreceri care se desfasoara la Sofia pana in data de 16 august, dupa ce tinerii tricolori pregatiti de antrenorii Eugen Ilie, Alexandru Olteanu si Radu Rugiubei au capotat in aceasta seara in fata selectionatei similare a tarii gazda, Bulgaria, cu scorul de 60-68 (14-14, 11-16, 14-10, 11-18). Sambata, reprezentativa Romaniei va intalni in Universiada Hall din capitala Sofiei selectionata similara a Scotiei, intr-un meci contand pentru runda a treia din Grupa A.

Dupa debutul nefast din ziua inugurala a Campionatului European U16, Divizia B, cand au capotat inexplicabil in disputa cu Polonia, dupa un meci pe care l-au controlat mai bine de trei sferturi, astazi, tinerii baschetbalisti romani erau decisi sa faca uitat acest rezultat printr-o victorie impotriva selectionatei similare a tarii gazda, Bulgaria. Mai ales ca adversarii de la sud de Dunare erau “cunostinte” vechi si mai cedasera in fata Romaniei la meciurile anterioare de pregatire, tricolorii avand un oarecare ascedent moral in fata bulgarilor la aceasta generatie. De altfel, cunoscandu-se tactic foarte bine, cele doua echipe s-au tatonat reciproc in primul sfert iar echilibrul din teren s-a oglindit si prin evolutia scorului, tabela indicand egalitatea dupa zece minute, 14-14. Bazandu-se pe aparari destul de aprige, cele doua nationale au continuat sa se tina in sah una pe alta in urmatoarele minute, cu un mic plus in prima faza pentru Romania, care forteaza desprinderea prin cateva actiuni bune, 21-17 in min. 13, dar adversarii reusesc sa revina in joc, 25-24 in min. 15, si chiar sa se distanteze pana la pauza pe fondul unor ratari si greseli de tehnica indiduala ale jucatorilor nostri, 25-30. La reluare, tricolorii pregatiti de antrenorii Eugen Ilie, Alexandru Olteanu si Radu Rugiubei vin mai bine motivati de la vestiare si riposteaza mult mai ferm, readucnd Romania in avantaj, 32-30 in min. 25. A fost, de fapt, si ultimul moment in care echipa noastra s-a mai aflat la conducere pe tabela, Bulgaria reusind sa preia din nou intititiva si sa nu o mai cedeze pana la final, in ciuda faptului ca s-a intrat in ultimul sfert de la scorul de 39-40. In ultimele zece minute, gazdele au reusit sa faca fata presiunii impuse de baschetbalistii romani si sa-si conserve avantajul infim pana aproape de incheierea jocului, 48-50 in min. 37, ba chiar sa si mareasca diferenta pe ultimele actiuni si sa obtina victoria la fluierul final al arbitrilor, dominand lupta de sub panouri. Scor final, 58-50 in favoarea Bulgariei, si nationala noastra inregistreaza al doilea esec din Grupa A a competitiei continentale de la Sofia, diminuandu-si serios sansele pentru o eventuala calificare in seria valorica 1-8.
Conform datelor statistice oficiale, punctele Romaniei au fost marcate de NASTURESCU (12, 2x3, 6 rec, 2 pase, 1 int), TOHATAN (11 p, 1x3, 2 rec, 2 pase, 5 int), BIRLOVEANU (7 p, 5 rec, 1 pasa, 2 int, 3 cap), SOLYOM (9 p, 5 rec, 2 int), PETRESCU (5 p, 1x3, 4 rec, 1 int, 1 cap), FOMETESCU (4 p, 3 rec, 1 pasa) si COCONEA (2 p, 2 rec, 2 int). Au mai evoluat DICULESCU (2 rec, 1 int, 1 cap), ZAHARIA (4 rec, 1 pasa, 3 int, 1 cap), BAGAIREA (2 rec, 1 int), ARION (2 rec, 1 pasa) si CIRSTOVEANU (1 rec, 2 pase, 2 int). De la invingatori s-a remarcat AVRAMOV (12 p, 13 rec, 1 pasa, 2 int, 3 cap).
In urma acestui rezultat, coroborat si cu victoriile obtinute de Polonia, 79-51 cu Slovacia, si de Danemarca, 88-44 cu Scotia, iata cum arata clasamentul Grupei A dupa doua runde:
1. Polonia – 4 puncte (2 victorii)
2. Bulgaria – 4 puncte (2 victorii)
3. Danemarca – 3 puncte (1 victorie, 1 infrangere)
4. Slovacia – 3 puncte (1 victorie, 1 infrangere)
5. Romania – 2 puncte (2 infrangeri)
6. Scotia – 2 puncte (2 infrangeri)

Nationala Romaniei mai are de jucat alte trei meciuri in aceasta faza a competitiei, dupa urmatorul program:
08.08.2015
Romania – Scotia (ora 16:00, Universiada Hall)
09.08.2015
Danemarca – Romania (ora 16:00, Triaditza Hall)
10.08.2015
Romania – Slovacia (ora 13:45, Triaditza Hall)

Reamintim ca primele doua clasate din fiecare dintre cele patru grupe preliminare vor accede in seria valorica 1-8 si vor continua lupta pentru trofeu si pentru promovarea in elita continentala, in vreme ce restul echipelor vor evolua mai departe in serii de clasament, 9-16 si 17-24.