Tricolorii au invins Olanda si joaca pentru locurile 9-12 la Europenele U20

Reprezentativa masculina de tineret a Romaniei a dispus, in aceasta dupa-amiaza, de selectionata similara a Olandei, cu scorul de 71-54 (21-10, 16-15, 21-13, 13-16), si va evolua in continuare pentru locurile 9-12 la Campionatele Europene U20 din localitatea elena Halkida. In urmatorul meci din fazele pentru stabilirea pozitiilor din clasamentul final, sambata, de la ora 14:15, tricolorii pregatiti de antrenorii Razvan Cenean si Alexandru Ziguli vor da piept cu nationala Portugaliei, care a trecut de Belarus, cu 75-74.

Iesita din cursa pentru locurile 1-8 ale Campionatelor Europene U20 de la Halkida dupa ce a ocupat locul 3 in Grupa D, reprezentativa masculina de tineret a Romaniei si-a continuat astazi drumul in intrecerea continentala, primul adversar din seria eliminatorie pentru locurile 9-16 fiind selectionata similara a Olandei, care ocupase locul 4 in Grupa C. Cu Emanuel Cate in formula de start, sportivul echipei Real Madrid fiind recuperat dupa contuzia la gamba suferita in disputa cu Bosnia&Hertegovina, nationala noastra pregatita de Razvan Cenean si Alexandru Ziguli a testat cateva minute forta “portocaliilor” (scor 8-8 in min. 5), dupa care a apasat serios pe “acceleratie” si s-a distantat repede pe tabela in finalul primul sfert, scor 21-10! Cu Cate, Popa si Nicolescu dominand clar lupta sub panouri si cu Ciotlaus, T. Gheorghe si D. Gheorghe in forma deosebita, Romania isi mentine avantajul castigat in primele zece minute, in ciuda eforturilor disperate ale olandezilor, si reuseste sa intre la vestiare cu un ecart consistent: scor 37-25. La reluare, dominarea tricolora continua pe teren, Cate demonstreaza ca este deja un baschetbalist de mare clasa si bifeaza cel de-al treilea double-double din competitie, iar Romania intra in ultimul sfert cu un avans de forfait, scor 58-38. In ultima parte a jocului, Olanda incearca sa dreaga busuiocul, dar tinerii baschetbalisti romani nu sunt dispusi sa cedeze si pastreaza diferenta, astfel ca fluierul final al arbitrilor a inghetat tabela la scorul de 71-54 in favoarea echipei noastre. Conform datelor statistice, punctele Romaniei au fost realizate de CATE (20 p, 14 rec, 5 pase, 2 int, 2 cap), CIOTLAUS (14 p, 2x3, 4 rec, 4 pase, 4 int), T. GHEORGHE (9 p, 1x3, 2 rec, 2 pase, 1 int), D. GHEORGHE (9 p, 4 rec, 1 int), POPA (8 p, 1x3, 6 rec, 1 pasa), NICOLESCU (8 p, 5 rec, 2 pase, 1 int, 1 cap) si IONESCU (3 p, 1x3, 1 rec, 2 pase). Au mai evoluat BOLONI, CASALE, PETRACHE (1 rec, 1 pasa) si POTCOAVA.

In urma acestui rezultat, sambata, de la ora locala 14:15, intr-o disputa eliminatorie pentru locurile 9-12, Romania va intalni selectionata similara a Portugaliei, care a dispus azi de Belarus, cu scorul de 75-74.

FOTO - Emi Cate a dominat clar luptele de sub panouri (copyright FIBA)