Tricolorii au ocupat locul 20 la Europenele U18 de la Skopje

Reprezentativa masculina de juniori a Romaniei s-a clasat pe locul 20 la finalul Campionatului European U18, Divizia B, dupa ce tricolorii pregatiti de antrenorii Eugen Ilie si Catalin Stefanescu au cedat in ultima zi a competitiei continentale de la Skopje si in fata selectionatei Luxemburg, cu scorul de 64-70 (16-14, 23-12, 10-22, 15-22). Astfel, la finalul intrecerilor gazduite de Macedonia, nationala noastra a ocupat locul 20, avand la activ pe linia de clasament doua victorii si sase infrangeri, in vreme ce Muntenegru, Ucraina si Slovacia au urcat in ordine pe podium si s-au calificat in primul esalon european.

Ultima zi a Campionatului European U18, Divizia B, de la Skopje, a fost la fel de nefasta pentru nationala de juniori a Romaniei, tinerii baschetbalisti pregatiti de antrenorii Eugen Ilie si Catalin Stefanescu cedand si in ultima confruntare cu Luxemburg, cu scorul de 64-70. A fost un meci nebun, in care tricolorii nostri au inceput foarte bine si s-au desprins repede pe tabela, scor 9-2 in min. 2, iar Romania parea ca se va desprinde usor in castigatoare, mai ales ca pana la pauza diferenta de scor s-a marit constant, gratie evolutiilor deosebite ale trioului format din Georgiadis, Dunca si Caprarescu: 14-8 in min. 5; 26-20 in min. 13; 39-22 in min. 17; 39-26 la pauza. La revenirea de la vestiare, baschetbalistii romani au mentinut ritmul ridicat inca trei minute, scor 43-30, dupa care adversarii au declansat un tavalug impresionant, pe care defensiva noastra nu a reusit sa-l stavileasca, Luxemburg reusind sa recupereze spectaculos si ajungand la doar o lungime distanta in finalul celui de-al treilea sfert, scor 49-48. In ultimele zece minute, tricolorii s-au intrecut in ratari si greseli copilaresti, permitand echipei Luxemburg sa preia conducerea pentru prima oara in minutul 34, dupa ce Andjelkovic a marcat pentru 51-53. Din nefericire, pana la final, Luxemburg s-a dovedit a fi mai pragmatica, speculand prompt fiecare eroare din tabara noastra, astfel ca ultimul fluier al arbitrilor a consemnat pe tabela un nou esec pentru Romania. Scor final 64-70 si Romania a incheiat competitia pe locul 20, in vreme ce Luxemburg a ocupat locul 19.
Conform datelor statistice, punctele nationalei Romaniei au fost realizate de GEORGIADIS (17 p, 5 rec, 1 int), DUNCA (17 p, 1x3, 1 rec, 2 pase, 3 int), CAPRARESCU (16 p, 4x3, 5 rec, 1 pasa, 1 int), CALENIC (6 p, 3 rec), DARWICHE (4 p, 4 rec, 5 pase, 3 int), BERCEANU (2 p, 6 rec, 2 pase) si FOMETESCU (2 p, 2 rec, 4 pase, 4 int, 1 cap). Au mai evoluat BIRLOVEANU (2 rec, 1 pasa, 2 int), DICULESCU (4 rec, 1 pasa, 1 int) si GIRBEA (5 rec, 3 pase).

In urma acestui rezultat, coroborat si cu celelalte scoruri inregistrate in ultima zi a competitiei de la Skopje, iata cum arata clasamentul final, cu precizarea ca echipele de pe podium au obtinut si promovarea in primul esalon european: