U-Banca Transilvania Cluj continua seria victoriilor din FIBA Europe Cup

Detinatoarea Cupei Romaniei, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, a obtinut, miercuri seara, cea de-a treia victorie consecutive din grupa G a FIBA Europe Cup, dupa ce baschetbalistii pregatiti de antrenorul Mihai Silvasan au dispus de o mai veche cunostinta din actualul sezon, Petrolina AEK Larnaca, cu scorul de 65-63, la captul unei joc cu un final incendiar, in care internationalul Vlad Moldoveanu a reusit sa blocheze ultima actiune disperata a cipriotilor de a intra in prelungiri. In aceeasi competitie, tot miercuri seara, Steaua CSM Eximbank a cedat cu greu in fief-ul gruparii israeliene Bnei Herzliya, cu scorul de 85-90, intr-un meci contand pentru Grupa F.

Pentru a treia oara in actualul sezon al cupelor europene, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a dat piept cu gruparea cipriota Petrolina AEK Larnaca, de aceasta data disputa contand pentru grupele FIBA Europe Cup. Si, la fel ca in precedentele intalniri din preliminariile Basketball Champions League, baschetbalistii pregatiti de Mihai Silvasan si-au dominat adversarii si si-au trecut in cont o noua victorie, miercuri seara, detinatoarea Cupei Romaniei reusind sa se impuna cu scorul de 65-63. A fost un meci nebun, in care dupa un debut echilibrat in primul sfert, U-Banca Transilvania a reusit sa se desprinda in urmatoarele 20 de minute, lasand impresia ca se indreapta spre un nou succes clar (n.n. – in disputele din BCL, clujenii s-au impus cu 78-50 si 67-56). Numai ca, in ultima parte a jocului, pe fondul unei relaxari premature inexplicabile a gazdelor, cipriotii au declansat un presing agresiv si au revenit spectaculos pe final, reducand substantial diferenta pe tabela: de la 62-47 in min. 36, pana la 63-62 in min. 39! Mai erau doar 17 secunde si totul parea posibil, dar, spre bucuria asistentei, care a umplut pana la refuz tribunele Salii Sporturilor “Horia Demian”, Roli Torok gaseste un culoar bun si inscrie cu sange rece din pasa lui Adamovic, ducand scorul la 65-62 cand tabela arata ca mai sunt de joc doar 9 secunde. Adamovic face un fault tactic, Thomas rateaza intentionat a doua aruncare libera, mingea ajunge la Brezec, dar aruncarea slovenului este blocata imperial de Vlad Moldoveanu, punand capat astfel eforturilor cipriotilor de a intra in prelungiri. Fluierul final si tabela indica scorul de 65-63 in favoarea U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, gazdele pastrandu-si astfel pozitia de lider in clasamentul Grupei G, cu trei victorii din tot atatea meciuri disputate. Urmatoarea partida a clujenilor va avea loc in data de 9 noiembrie, in fief-ul echipei KB Peja.

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – Petrolina AEK Larnaca 65-63 (17-18, 14-11, 24-9, 10-25)
Punctele victoriei clujenilor au fost marcate de ADAMOVIC (14 p, 3x3, 3 rec, 6 pase, 1 int), PUSTOZVONOV (12 p, 2x3, 3 rec, 1 cap), TOROK (10 p, 7 rec, 2 cap), DYKES (9 p, 1 rec, 4 pase, 2 int), BARRO (9 p, 7 rec, 1 cap), MOLDOVEANU (6 p, 13 rec, 1 cap), RASIC (5 p, 1x3, 3 rec, 3 pase). Au mai evoluat JUCAN (1 rec) si T. GHEORGHE. De la oaspeti s-a remarcat PETROVIC (18 p, 4x3, 8 rec, 2 pase, 3 int).
In urma acestui rezultat, coroborat si cu succesul obtinut de turcii de la Gaziantep in confruntarea cu KB Peja, scor 74-56, iata cum arata clasamentul Grupei G dupa trei etape:
1. U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – 6 puncte (3 victorii)
2. Gaziantep – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
3. KB Peja – 4 puncte (1 victorie, 2 infrangeri)
4. Petrolina AEK Larnaca – 3 puncte (3 infrangeri)

Steaua CSM Eximbank a cedat cu greu in fief-ul echipei Bnei Herzliya

Tot miercuri seara, a avut loc si disputa din Grupa F a FIBA Europe Cup, Steaua CSM Eximbank evoluand in fief-ul gruparii israeliene Bnei Herzliya. Fara victorie in primele doua runde, reprezentanta noastra a inceput meciul din Israel foarte decisa si dupa un prim sfert echilibrat, ros-albastrii pregatiti de antrenorul Claudiu Fometescu au inceput usor-usor sa puna stapanire pe joc, intrand la vestiare cu un avans minim: scor 42-43. La reluare, Steaua devine mai pragmatica in ofensiva si gaseste mai usor brese in defensiva gazdelor, reusind sa se desprinda pana la 55-64 in min. 27. Dupa alte cateva actiuni reusite de ambele parti, se intra in ultimul sfert de la scorul de 66-71, gazdele reusind sa mai diminueze din diferenta chiar pe final. Din nefericire, in debutul ultimului sfert oaspetii pierd din ritm si incep sa adune ratari, in vreme ce gazdele revin in forta si preiau conducerea dupa reusita lui Rubin de la mare distanta, scor 75-73 in min. 34. Doua minute mai tarziu, Malesevic iese la rampa si readuce Steaua in avantaj, scor 77-79 in min. 36, iar Runkauskas puncteaza si el de dincolo de semicerc si pastreaza echipa sa la conducere, scor 81-82 in min. 38. Moment din care se declanseaza o presiune teribila din parte gazdelor, care speculeaza prompt ratarile adversarilor si se desprind pana la 88-82 cand mai erau 40 de secunde de joc. Malesevic nu este dispus sa cedeze si reaprinde sperantele in tabara echipei sale cu o noua reusita de 3 puncte, scor 88-85, dar gazdele gestioneaza bine finalul de joc si incheie partida din postura de invingatori. Scor final 90-85 pentru Bnei Herzliya, spre marea dezamagire a ros-albastrilor, care au scapat printre degete o noua oportunitate de a sparge gheata in grupele FIBA Europe Cup.
In urmatorul meci, programat in 9 noiembrie, ros-albastrii vor primi replica echipei Prievidza.

Bnei Herzliya – Steaua CSM Eximbank 90-85 (16-16, 26-27, 24-28, 24-14)
Punctele ros-albastrilor au fost realizate de LONG (20 p, 2x3, 6 rec, 6 pase, 4 int), DUDZINSKI (20 p, 3x3, 3 rec, 2 pase, 2 int), MALESEVIC (14 p, 2x3, 6 rec, 1 pasa, 1 int), BACIU (10 p, 2 rec, 1 int), RUNKAUSKAS (8 p, 2x3, 1 rec, 5 pase, 1 int), JEVTOVIC (8 p, 13 rec, 1 pasa, 1 int), PAUL (5 p, 1x3, 2 pase). Au mai evoluat NEGOITESCU, SZIJARTO (2 pase) si POPA. De la invingatori s-au remarcat MASHOUR (19 p, 3x3, 11 rec, 2 int), GREEN (16 p, 2x3, 2 rec, 5 pase, 1 int) si DENNIS (16 p, 2 rec, 5 pase, 1 int).
In urma acestui rezultat, coroborat cu victoria obtinuta pe teren propriu de Lukoil Academic Sofia in disputa cu Prievidza, scor 90-75, iata cum arata clasamentul Grupei F:
1. Lukoil Academic Sofia – 6 puncte (3 victorii)
2. Bnei Herzliya – 5 puncte (2 victorii, 1 infrangere)
3. Prievidza – 4 puncte (1 victorie, 2 infrangere)
4. Steaua CSM eximbank – 3 puncte (3 infrangeri)

FOTO - Doi dintre artizanii victoriei clujene, Moldoveanu si Adamovic, in actiune. (copyright www.u-bt.ro)