Una calda si alta rece la Europenele U16 de la Sofia

Reprezentativa de cadeti a Romaniei a intrat deja sub lumina reflectoarelor Campionatului European U16, Divizia B, de la Sofia, tinerii baschetbalisti pregatiti de antrenorii Sebastian Man si Cosmin Blagoi inregistrand aseara o victorie categorica in disputa inaugurala cu selectionata Austriei, scor 73-42, dar si o infrangere in confruntarea de azi cu nationala Sloveniei, scor 65-74. Sambata, de la ora 13:45, tricolorii vor primi replica reprezentativei Kosovo in Triaditza Hall din Sofia, meciul contand pentru cea de-a treia runda din Grupa C.

Nationala de cadeti a Romaniei a pasit cu dreptul la Campionatul European U16, Divizia B, intreceri care se deruleaza in trei arene din Sofia, in perioada 11-20 august, tinerii tricolori reusind vineri seara sa depaseasca foarte clar selectionata similara a Austriei, cu scorul de 73-42. Dupa un debut ceva mai greoi, in care baschetbalistii nostri au spart gheata prin Maciuca abia in minutul 4, scor 2-12, Romania a reusit sa echilibreze disputa la inceputul celui de-al doilea sfert (20-20 in min. 14) si a preluat definitiv mai apoi initiativa, reusind sa intre la vestiare cu un avans consistent: scor la pauza 33-22. La reluare, tricolorii au inceput sa-si domine si mai clar adversarii, bazandu-se pe o defensiva mobila si exacta, in vreme ce in ofensiva Maciuca, Balteanu, Badiu, Arion si Moldovan au gasit solutii optime pentru a mari diferenta, astfel ca la finele celui de-al treilea sfert, tabela indica 52-33. In ultimele zece minute, Romania si-a continuat galopul de sanatate iar fluierul final al arbitrilor a consemnat o victorie clara pentru echipa noastra, scor final 73-42.
Astazi, in cel de-al doilea meci din Grupa C, nationala Romaniei a intalnit puternica reprezentativa a Sloveniei, una din principalele favorite la calificarea in primul esalon european. Desi erau cotati cu sansa a doua, tinerii nostri baschetbalisti au incercat sa mentina echilibrul pe teren si sa ramana aproape de adversari, ceea ce au si reusit in mare masura, dar din nefericire au cedat intr-un final incandescent si au fost nevoiti sa se recunoasca invinsi. Astfel, dupa un debut care a apartinut Sloveniei, adversarii nostri fortand inca de la debut nota si reusind sa se desprinda dupa primele zece minute la o diferenta de opt lungimi, scor 12-20 in min. 10, tricolorii au inceput sa gaseasca solutii optime atat pentru faza ofensiva, cat si pentru cea defensiva, si au echilibrat disputa, intrand la vestiare la scorul de 35-44. La reluare, echilibrul s-a mentinut si in cel de-al treilea sfert, ambele echipe intrand in ultima “secventa” de joc de la scorul de 52-62, slovenii reusind sa-si mareasca usor avantajul la zece puncte. In ultima parte, baschetbalistii romani ridica un adevarat zid defensiv in fata propriului panou si forteaza o revenire spectaculoasa, Maciuca, Arion, Gavriloaia si Blaj-Voinescu contribuind cu puncte importante la zestrea tricolora si reusind sa reduca serios diferenta: 66-62 in min. 35; 67-64 in min. 37. Din pacate, ultimele minute apartin din nou Sloveniei, care speculeaza cateva greseli si ratari din tabara tricolora iar fluierul final arbitrilor ingheata tabela la scorul de 65-74, spre marea dezamagire a delegatiei noastre, care a fost aproape sa realizeze o mare surpriza.
Mai jos va prezentam datele statistice FIBA pentru primele doua meciuri ale Romaniei:

ROMANIA – AUSTRIA 73-42 (13-18, 20-4, 19-11, 21-9)
ROMANIA – MACIUCA (13 p, 1x3, 5 rec), BALTEANU (12 p, 6 rec, 1 pasa, 2 int, 1 cap), BADIU (12 p, 1x3, 6 rec, 5 pase, 1 int), MOLDOVAN (9 p, 4 rec, 1 int), ARION (8 p, 10 rec, 2 pase, 1 int, 1 cap), PETRESCU (6 p, 4 rec, 1 int), BOBROCZKYI (4 p, 4 rec, 1 pasa, 1 cap), GAVRILOAIA (4 p, 2 rec, 1 pasa, 2 int), PORIME (3 p, 3 rec, 3 pase, 1 int), BLAJ-VOINESCU (1 p, 10 rec, 3 pase, 2 int, 2 cap) si RADULESCU (1 p, 1 rec). A mai evoluat VOINESCU (5 rec, 5 pase).

SLOVENIA – ROMANIA 74-65 (20-12, 24-23, 18-17, 12-13)
ROMANIA – MACIUCA (22 p, 3x3, 5 rec, 1 pasa, 2 int), ARION (12 p, 1x3, 9 rec, 2 pase, 2 int), GAVRILOAIA (11 p, 1x3, 5 rec, 5 pase, 1 int, 1 cap), BLAJ-VOINESCU (10 p, 7 rec, 1 pasa, 1 int, 1 cap), BADIU (4 p, 1 rec), MOLDOVAN (4 p, 6 rec, 1 pasa, 2 int) si RADULESCU (2 p). Au mai evoluat PORIME (1 pasa), PETRESCU, BALTEANU (2 rec, 2 cap), VOINESCU (1 rec, 1 int), BOBROCZKYI (1 cap).

Conform programului oficial, sambata, de la ora 13:45, tricolorii vor primi replica reprezentativei Kosovo in Triaditza Hall din Sofia, meciul contand pentru cea de-a treia runda din cadrul Grupei C. Duminica, toate participantele vor beneficia de o zi de pauza, urmatoarele meciuri fiind programate astfel:

15 august 2016
Norvegia – Romania (ora 20:30, Arena Armeec II Sofia)

16 august 2016
Ucraina – Romania (ora 20:30, Arena Armeec II Sofia)

Sistemul competitional anuntat de FIBA pentru Campionatul European U16, Divizia B, de la Sofia, prevede ca primele doua echipe clasate in cele patru grupe preliminare sa se califice in sferturile de finala, urmand sa lupte in continuare pentru trofeul competitiei, precum si pentru cele trei vize care asigura accesul in primul esalon continental.