Victorie clara in fata Slovaciei la Europenele U20, masculin

Reprezentativa masculina U20 a Romaniei a spart gheata, aseara, la Campionatul European care se deruleaza in aceste zile la Pitesti, echipa pregatita de antrenorii Hristu SAPERA, Claudiu FOMETESCU si Gabriel CLAPON reusind sa depaseasca clar Slovacia, cu scorul de 78-62 (25-15, 22-13, 17-23, 14-11), si sa obtina astfel prima victorie din Grupa A.

Dupa dusul rece suportat in etapa inaugurala in confruntarea cu Polonia, tinerii tricolori romani au reusit sa-si recapete increderea in fortele proprii si au debutat oarecum in forta in cea de-a doua disputa din Grupa A, impotriva Slovaciei. Dupa un start echilibrat, baschetbalistii nostri s-au instalat la carma jocului, spre bucuria staff-ului ethnic, care a pregatit din nou partida foarte bine, si nu au mai cedat initiative pana la final. De altfel, dupa doua sferturi excelente, Romania conducea la pauza cu 47-28, scor ce arata clar ca balanta victoriei a fost inclinata spre tabara noastra. La reluare, slovacii au avut o tresarire de orgoliu, dar Alexandru Olah & Comp. a mentinut distanta si a inchis tabela dupa 40 de minute de joc efectiv la 78-62.
Punctele echipei Romaniei au fost parafate de OLAH (21 p, 1x3, 9 rec, 6 pase, 2 int, 2 capace), FILIP (14 p, 11 rec, 3 pase, 1 int, 1 capac), DAMIAN (11 p, 1x3, 2 rec, 1 pasa, 1 int), MOVILEANU (8 p, 2x3, 2 rec, 2 pase, 1 int), CRISTIEAN (7 p, 1x3, 1 rec, 1 int), STOICOVICIU (7 p, 1x3, 5 rec, 4 pase, 2 int), PETICA (5 p, 1x3, 2 pase), PAUN (5 p, 4 rec, 2 pase, 1 int, 1 capac). Au mai evoluat BARAGAU si LAZAR (1 rec).
Tot in seria tricolorilor, Marea Britanie a dispus de Luxemburg la capatul unui meci nebun, cu scorul de 106-92 iar Ungaria a fost spulberata de Polonia, cu 80-53.
In Grupa B, Cipru a invins Elvetia, cu scorul de 66-57, Olanda a trecut la pas de Finlanda, cu scorul de 79-40, si Belgia a dispus de portugalia, cu 70-68, intr-un joc decis in ultimele secunde.