Victorie istorica pentru Energia Tg. Jiu in FIBA Europe Cup

Singura reprezentanta a baschetului masculin romanesc care continua cursa in cupele europene, Energia Tg. Jiu, a inregistrat, miercuri seara, un succes de rasunet in cea de-a patra etapa a Grupei S din faza secunda a FIBA Europe Cup, baschetbalistii pregatiti de antrenorul Hristu Sapera reusind in Sala Sporturilor din Pitesti sa depaseasca galonata grupare croata Cibona Zagreb, cu scorul de 85-81 (21-21, 19-19, 24-26, 21-15). In urma acestei victorii, Energia Tg. Jiu a urcat pe locul second in clasamentul Grupei S si isi mentine sansele de calificare in faza superioara, urmand sa mai joace impotriva echipei franceze STB Le Havre, in 27.01.2016, si a gruparii lituaniene Pieno Zvaigzdes, in 03.02.2016.

Sala Sporturilor din Pitesti a gazduit, miercuri seara, o noua disputa din grupele FIBA Europe Cup, medaliata cu bronz a ultimei editii Eurochallenge, Energia Tg. Jiu, primind replica gruparii croate Cibona Zagreb, o echipa de top a baschetului european, care a adunat de-a lungul timpului o serie de trofee continentale in vitrina clubului. Fara sa fie deloc impresionata de faima si valoarea adversarilor, Energia Tg. Jiu a demonstrat la jocul de miercuri seara ca este o echipa de forta si ca poate juca de la egal la egal sau poate chiar invinge adversari de calibru. De altfel, intalnirea de la Pitesti a fost ca un meci de box intre doi combatanti de valori egale, care dupa ce s-au tatonat reciproc in primele doua sferturi (scor la pauza 40-40), au cautat in partea a doua sa dea lovitura decisiva. Cu Mack in mare forma, sprijinit foarte bine de Diggs, Eziukwu, Aktas, Horne, Radosavljevic si Gutoaia, gazdele au reusit sa tina piept celebrei adversare si in cel de-al treilea sfert iar in ultimele zece minute au declansat deja cunoscuta “furie” gorjana si au ingenuncheat Cibona. De la 64-69 in min. 31, gazdele starnesc un tavalug greu de oprit si realizeaza un superb “run” de 11-0, modificand tabela pana la 75-69 in min. 34! Rozic puncteaza pentru oaspeti si strange din nou diferenta, 75-73 in min. 35, dar Aktas, Diggs, Eziukwu si Radosavljevic continua sa creada in victorie si fac ca tabela sa inregistreze in minutul 38 cea mai mare diferenta de scor: 83-74! Finalul este tensionat, croatii cauta solutii disperate sa revina in joc, insa gazdele au capatat deja o experienta mult prea mare in bataliile europene si gestioneaza perfect ultimele actiuni, astfel ca fluierul arbitrilor “ingheata” tabela la scorul de 85-81, consemnand o victorie uriasa pentru Energia Tg. Jiu si baschetul romanesc.
Conform datelor statistice oficiale, punctele victoriei gorjene au fost marcate de MACK (21 p, 4x3, 5 rec, 1 pasa, 3 int), DIGGS (14 p, 2x3, 7 rec, 7 pase, 4 int), EZIUKWU (13 p, 8 rec, 3 pase, 1 cap), AKTAS (10 p, 2x3, 2 pase), HORNE (9 p, 2x3, 7 rec, 1 pasa), RADOSAVLJEVIC (9 p, 2 rec, 2 pase),  GUTOAIA (7 p, 1x3, 1 rec, 1 pasa, 1 int), SANTA (2 p). A mai evoluat ANDREI (2 rec). De la oaspeti s-a remarcat FLORENCE (24 p, 5x3, 1 rec, 2 pase, 1 int).

In urma acestui succes, coroborat si cu victoria obtinuta de STB Le Havre in fief-ul lituanian al Pieno Zvaigzdes, cu 87-82, iata cum arata clasamentul Grupei S inaintea ultimelor doua runde:
1. STB Le Havre – 7 puncte (3 victorii, 1 infrangere)
2. Energia Tg. Jiu – 6 puncte (2 victorii, 2 infrangeri)