Victorii impotriva Bulgariei in prima zi a Balkanic Next Star Cup 2017

Selectionatele nationale “Under 15” ale Romaniei au obtinut victorii de moral in ziua inaugurala a celei de-a patra editii a Balkanic Next Star Cup, tricolorii pregatiti de antrenorul Flavius Lapuste dispunand de nationala similara a Bulgariei, cu scorul de 56-48, iar sportivele pregatite de antrenorul Miroslav Popov impunandu-se in fata reprezentativei aceleiasi tari vecine, cu scorul de 68-47. Miercuri, nationala noastra masculina va juca impotriva Ungariei, de la ora 18:30, iar selectionata noastra feminina va primi replica Ungariei, de la ora 16:30. Intrarea la meciuri este libera, in limita locurilor disponibile, iar fanii baschetului, si nu numai, sunt asteptati la sala cu jucarii din plus, acestea urmand sa fie donate, impreuna cu pachete ce contin dulciuri, unei case de copii din Bucuresti. Reamintim ca toate meciurile din turneul international sunt transmise in direct de FRB TV, canalul oficial de YouTube al Federatiei Romane de Baschet.

Nationala masculina de cadeti a Romaniei a debutat cu dreptul in cadrul turneului international Balkanic Next Star Cup 2017 din Arena de Baschet, tinerii nostri tricolori reusind sa se impuna in fata Bulgariei, cu scorul de 56-48 (12-17, 12-7, 12-8, 20-16). Dupa un inceput echilibrat si oarecum plin de emotii, scor 5-5 in min. 5, oaspetii s-au dovedit a fi ceva mai pragmatici spre finalul primului sfert si au preluat conducerea pe tabela cu o serie de reusite de la mare distanta, scor 12-17 in min. 10. Tinerii nostri baschetbalisti  au reintrat pe teren cu o aparare mai artagoasa si au reusit rapid sa egaleze, scor 17-17 in min. 15, si chiar au preluat conducerea in ultima parte a celui de-al doilea sfert, dar bulgarii au ripostat din nou prin Germanov cu o aruncare de la mare distanta si au inchis tabela la pauza la scorul de 24-24. La revenirea de la vestiare, nationala pregatita de antrenorul Flavius Lapuste a gasit in continuare solutii defensive pentru blocarea atacurilor oaspetilor si prin cosurile parafate de Duica, Carcoana, Domocos, Albu si Lungoci a preluat conducerea si a incheiat cel de-al treilea sfert cu un mic avantaj, scor 36-32. Ultima parte a jocului a gasit Romania la turatie maxima, Lungoci si Duica pareau de neoprit, astfel ca nationala noastra a reusit sa faca diferenta, scorul in minutul 38 fiind de 54-39. Desi totul parea pierdut, oaspetii n-au dezarmat si au fortat o revenire spectaculoasa, dar fluierul final al arbitrilor le-a oprit elanul si a consemnat victoria meritata a nationalei Romaniei, cu scorul de 56-48.
Conform datelor statistice oficiale, punctele nationalei masculine U15 a Romaniei au fost marcate de DUICA (15 p, 10 rec, 3 int, 3 cap), LUNGOCI (10 p, 2 rec, 2 pase, 1 int), DOMOCOS (9 p, 4 rec, 2 pase, 3 int), ALBU (8 p, 2 rec, 3 pase, 2 int), GRASU (5 p, 2 rec), CARCOANA (4 p, 1x3, 1 rec), COTOARA (3 p, 3 rec, 1 int) si PATRASCU (2 p). Au mai evoluat AXINTE (5 rec, 1 int), BODEA (2 rec, 2 pase), TODEA (1 rec, 3 pase, 2 int) si MARINAU (1 rec). Din selectionata bulgara s-a remarcat GERMANOV (12 p, 2x3, 4 rec, 1 pasa, 2 int).

Imediat dupa succesul tinerilor nostri baschetbalisti, au intrat pe teren nationalele feminine “under 15” ale Romaniei si Bulgariei, in ultima disputa a zilei inaugurale. La capatul unui joc dominat destul de clar de tinerele jucatoare pregatite de Miroslav Popov, echipa Romaniei s-a impus, cu scorul de 68-47 (15-12, 23-5, 18-20, 12-10). De altfel, partida a fost controlata inca de la debut de nationala noastra, care a reusit destul de repede sa rupa echilibrul, scor 5-4 in min. 4, si a inceput sa se desprinda pe tabela, astfel ca la finalul primului sfert scorul ne era favorabil cu 15-12. Au urmat zece minute fantastice, in care tinerele noastre tricolore au zburdat pe teren si au impus un ritm alert, reusind sa se distanteze serios pana la pauza, scor 38-17. La reluare, Bulgaria a revenit cu un alt tonus si a incercat sa stopeze tavalugul romanesc, reusind chiar si un partial de 8-0 in primele minute, care a facut ca tabela sa indice 38-25 in min. 23. Cateva schimbari tactice si inlocuiri solicitate de antrenorul Popov si nationala Romaniei trece rapid peste aceasta sincopa si-si tureaza din nou motoarele, fortand in finalul celui de-al treilea sfert o noua desprindere pana la 56-37. Ultima parte a meciului n-a mai adus modificari majore pe teren iar nationala noastra s-a mentinut la “timona” si si-a conservat avantajul pana in ultima secunda, astfel ca fluierul arbitrilor a consemnat succesul Romaniei, cu scorul de 68-47.
Conform datelor statistice oficiale, punctele nationalei feminine U15 a Romaniei au fost marcate de DUMITRU (11 p, 4 rec, 1 pasa), CROITORU (9 p, 11 rec, 1 pasa, 1 int, 2 cap), IGNAT (7 p, 1x3, 1 rec, 2 int), MARTONOS (7 p, 3 rec, 2 pase, 7 int, 1 cap), CALAPIS (6 p, 4 rec, 1 cap), POP (6 p, 2 rec, 2 int), BOTOROGEANU (6 p, 2 pase, 1 int), LIPOVAN (5 p, 1x3), LUNGU (4 p, 2 rec, 1 int), MAZILU (3 p, 2 rec), HORLEA (2 p, 1 cap) si PETROF (2 p, 1 rec, 1 cap). De la invinse s-a remarcat ANGELOVA (15 p, 1x3, 4 rec, 1 pasa, 2 int).

Tot in ziua inaugurala a turneului international U15 din Arena de Baschet, nationala masculina a Serbiei a dispus la pas de selectionata similara a Ungariei cu scorul de 89-39 (23-10, 22-7, 18-10, 26-12), in vreme ce reprezentativa feminine a Serbiei a castigat disputa cu Ungaria, cu scorul de 56-43 (24-8, 10-15, 15-9, 7-11).

Reamintim ca informatii statistice din cadrul Balkanic Next Star Cup 2017 pot fi vizualizate accesand linkurile urmatoare: MASCULIN si FEMININ.