Victorii pe linie pentru echipele romanesti in FIBA Europe Cup

Cea de-a patra runda din grupele FIBA Europe Cup a fost de bun augur pentru cele trei reprezentante ale baschetului masculin romanesc, BC Mures Tg. Mures, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca si Steaua CSM Eximbank reusind sa obtina victorii importante in confruntarile de marti si miercuri de pe scena continentala. Astfel, Steaua CSM Eximbank a castigat disputa cu Prievidza, cu 82-71, si a reusit astfel sa sparga gheata in Grupa F, BC Mures Tg. Mures s-a impus in fief-ul gruparii estoniene BC Kalev, cu 89-76, iar U-Banca Transilvania Cluj-Napoca si-a continuat marsul triumfal din Grupa G si a inregistrat a patra victorie consecutiva, impunandu-se si pe terenul gruparii KB Peja, cu 99-76. Tinand cont de sistemul anuntat de forul european si de rezultatele inregistrate pana in prezent, BC Mures Tg. Mures si U-Banca Transilvania Cluj-Napoca si-au asigurat deja prezentele in runda superioara a FIBA Europe Cup, in vreme ce ros-albastrii pastreaza sanse de calificare, dar au nevoie de victorii in ultimele doua meciuri din aceasta faza. Mai jos va prezentam cele trei meciuri disputate marti si miercuri in FIBA Europe Cup:

KB Peja – U-Banca Transilvania Cluj-Napoca 76-99 (13-21, 17-30, 20-24, 26-24)
Detinatoarea Cupei Romaniei isi continua marsul triumfal din FIBA Europe Cup, baschetbalistii pregatiti de antrenorul Mihai Silvasan reusind a patra victorie consecutiva din Grupa G. Miercuri seara, fara sa stea prea mult pe ganduri, clujenii au preluat repede inititativa si si-au impus ritmul de joc, reusind sa se distanteze serios dupa primele doua sferturi. Scor la pauza 30-51 si oaspetii isi asigurasera deja victoria. La revenirea de la vestiare, partida a continuat sub un oarecare semn al echilibrului, reprezentanta noastra conservandu-si avantajul din primele 20 de minute. De altfel, cu Moldoveanu, Adamovic si Rasic in mare forma, clujenii au incheiat partida la o diferenta ce nu lasa loc comentariilor, scorul inregistrat la fluierul final al arbitrilor fiind 76-99. Un succes important pentru U-BT, care isi asigura astfel si calificarea in faza superioara a FIBA Europe Cup.
Pentru U-Banca Transilvania Cluj-Napoca au punctat MOLDOVEANU (25 p, 5x3, 7 rec, 2 pase), RASIC (20 p, 4 rec, 5 pase, 1 int, 1 cap), ADAMOVIC (19 p, 3x3, 4 rec, 6 pase, 3 int), BARRO (14 p, 1x3, 8 rec, 3 pase), DYKES (8 p, 1x3, 2 rec, 4 pase), TOROK (6 p), PUSTOZVONOV (5 p, 1x3, 2 rec, 3 pase) si TOTH (2 p, 1 rec). Au mai evoluat T. GHEORGHE (1 rec, 2 pase, 1 int) si JUCAN. De la gazde s-a remarcat REED (18 p, 4x3, 5 rec, 10 pase, 1 int).
In urma acestui rezultat, coroborat cu victoria obtinuta de Gaziantep in fief-ul cipriotilor de la Petrolina AEK Larnaca, cu 93-86, iata cum arata clasamentul Grupei G:
1. U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – 8 puncte (4 victorii)
2. Gaziantep – 7 puncte (3 victorii, 1 infrangere)
3. KB Peja – 5 puncte (1 victorie, 3 infrangeri)
4. Petrolina AEK Larnaca – 4 puncte (4 infrangeri)

Steaua CSM Eximbank – Prievidza 82-71 (22-16, 15-23, 21-22, 24-10)
Dupa o scurta perioada de tatonare si un debut extrem de echilibrat, baschetbalistii pregatiti de antrenorul Claudiu Fometescu au preluat initiativa si s-au desprins in finalul primului sfert la o diferenta de sase puncte, scor 22-16. In urmatoarele zece minute, slovacii si-au adus aminte ca au castigat meciul din tur (scor 78-69) si au inceput sa forteze mai mult in atac, reusind pana la pauza sa echilibreze jocul si chiar sa iasa la vestiare in avantaj, scor 37-39. La reluare, ros-albastrii au cautat solutii pentru a sparge defensive adversa, dar oaspetii s-au tinut tare si si-au mentinut fragilul avantaj, finalul celui de-al treilea sfert consemnand scorul de 58-61. Si a venit ultima parte a meciului, ultimele zece minute fiind fantastice pentru gazde. A fost, poate, cel mai bun sfert din actualul sezon pentru Steaua, care a declansat un tavalug impresionant si a scapat in invingatoare, chiar daca oaspetii au tot incercat sa opreasca “furia” ros-albastrilor. In cele din urma, fluierul de final al arbitrilor a consemnat victoria gazdelor cu scorul de 82-71, militarii spargand astfel gheata in Grupa F.
Punctele succesului ros-albastrilor au fost marcate de MALESEVIC (25 p, 3x3, 7 rec, 2 pase, 2 int), LONG (17 p, 3x3, 6 rec, 10 pase, 2 int), DUDZINSKI (13 p, 1x3, 17 rec, 2 pase, 2 int), JEVTOVIC (9 p, 6 rec, 1 int), PAUL (8 p, 2x3, 1 rec, 5 pase), BACIU (6 p, 1 rec), RUNKAUSKAS (4 p, 1 rec, 2 pase). Au mai evoluat NEGOITESCU (1 cap) si SZIJARTO. De la oaspeti s-a remarcat JONES (17 p, 2x3, 3 rec, 4 pase, 1 int).
In urma acestui rezultat, coroborat si cu victoria obtinuta de Bnei Herzliya impotriva Lukoil Academic Sofia, cu 84-79, iata cum arata clasamentul Grupei F:
1. Bnei Herzliya – 7 puncte (3 victorii, 1 infrangere)
2. Lukoil Academic Sofia – 7 puncte (3 victorii, 1 infrangere)
3. Steaua CSM Eximbank – 5 puncte (1 victorie, 3 infrangeri)
4. Prievidza – 5 puncte (1 victorie, 3 infrangeri)

BC TLU/Kalev – BC Mures Tg. Mures 76-89 (25-21, 19-26, 15-26, 17-16)
Oaspetii si-au dezvaluit intentiile inca de la primele actiuni, muresenii reusind sa preia repede initiativa pe teren (scor 2-6 in min. 2). Fara victorie in Grupa I, gazdele au incercat sa echilibreze situatia si au inceput sa forteze mai mult in ofensiva, reusind in finalul primului sfert sa obtina un mic avantaj, scor 25-21. A fost un simplu foc de paie, insa, deoarece reprezentanta noastra a revenit pe teren mult mai decisa in cel de-al doilea sfert, marind ritmul de joc si gasind solutii mult mai bune in ambele faze, astfel ca, la pauza, tabela indica scorul de 44-47. La reluare, oaspetii au declansat o furtuna pe teren, marindu-si serios avantajul in urmatoarele minute, scor 59-73 la finalul celui de-al treilea sfert. Atrasi de mirajul victoriei si a unei calificari istorice in faza secunda a FIBA Europe Cup, muresenii au rezistat foarte bine presiunii gazdelor si au si-au conservat avantajul pana la ultimele actiuni, fluierul final al arbitrilor consemnand a doua victorie a reprezentantei noastre in Grupa I. Scor final 76-89 si BC Mures Tg. Mures este cu vizele pentru faza urmatoare in buzunar, chiar daca mai au de disputant un ultim meci pe teren propriu impotriva contracandidatei la sefia clasamentului, Prienu-Birstono.
Punctele victoriei muresene au fost parafate de MOHAMMED (20 p, 2x3, 5 rec, 3 pase, 1 int), KALVE (19 p, 2x3, 6 rec), DJAPA (9 p, 2x3, 5 rec, 1 int), MARTINIC (9 p, 1x3, 1 rec, 8 pase), SANTA (8 p, 1 rec, 1 pasa), LAZAR (6 p, 4 rec, 1 int), BARHAM (5 p, 1x3, 6 rec, 2 pase), BORSA (5 p, 3 rec, 1 pasa), ANDREI (4 p, 1x3, 4 rec, 1 int), POLYAK (3 p, 4 rec, 5 pase), CIOACATA (1 p, 1 rec, 1 pasa). De la gazde s-au remarcat TAMM (21 p, 2 rec, 6 pase, 2 int) si SAKS (17 p, 3x3, 6 rec, 2 pase, 2 int).